Kedilerde Obezitenin Zararları – Obezite Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kedilerde obezite pek çok kritere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hareket eksikliği ve aşırı mama tüketimi nedeniyle kediler obeziteye yakalanabilirken vücudun ihtiyacından fazla enerji depolanması sonucunda farklı sağlık sorunları da yaşanmaktadır. Ayrıca kedilerde bir defa gelişen obezite hastalığı için uzun vadeli bir tedavi planlaması şarttır. Vücuttaki yağlanmayı artıran obezite karaciğer ve diyabet gibi hastalıklara neden olur.

Kedilerde Obezite Nedenleri

Kedilerde obezitenin köpeklere göre daha fazla görülmesinin asıl nedeni, vücut yapılarıdır. Yani kedilerin vücut yapısı, enerji depolamaya her zaman müsaittir. Metabolik olarak uzun süre açlığa dayanabilen kediler düzenli beslendiği zaman yağ depolarını doldurmaktadır. Elbette kedi dostlarımızın günlük düzenli beslenmesi gerekir. Fakat sürekli ve aşırı miktarda tüketilen mamalar ve hareketsizlik, obeziteye davetiye çıkarır. Kedi dostlarımızın yağ depolarını boşaltmak için aç kalması doğru değildir. Sadece gün içinde enerjik olması yeterlidir.

Kedimde Obezite Hastalığının Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Kedinizde obezitenin varlığından şüpheleniyorsanız basit bir şekilde uygulayacağınız test ile sonuca ulaşabilirsiniz. Öncelikle kedinizi sırt üstü yere yatırdıktan sonra elinizde göğsünü sarın. Bu süreçte kedinizin göğüs kafesini hissedemediğiniz zaman göğüs bölgesinde yağlanmanın olduğunu düşünebilirsiniz. Bu durum obezite başlangıcı olarak kabul edilir. Ancak günümüzdeki her kilolu kediye obez demek doğru değildir. En doğru uygulama, veteriner hekimin gerçekleştireceği muayenedir.

Kedilerde Obezite Tedavisi

Obezitenin kedilerde tedavisi için diyet ve egzersiz uygulamalarına başvurulur. Bu süreç insanlardaki gibi devam eder. Ayrıca kedinizin aşırı kilolarının hangi aşamada olduğunu öğrenmek için veteriner hekim tarafından teşhis konulması gerekir. Cerrahi müdahalenin gerekliliğine de yine veteriner karar verecektir.

Obez kedilerde uygulanan diyetin, metabolizmayı hızlı çalıştırması önemlidir. Bu sayede tükettikleri mamaları en hızlı şekilde sindirerek dışarı atmaya başlayan kediler bir süre sonra kilolarından kurtulacaktır. Ek olarak kilo kaybı yaşayan kedilerin tüy ve cilt yapısında bazı değişiklikler de yaşanabilir.

Kedilerde Obezite Tedavisi için Egzersiz Uygulamaları

Kedilerde obezite tedavisi için başlatılacak egzersiz uygulamalarında aşağıdaki durumlara dikkat etmeniz gerekiyor;

  • Severek tükettiği yiyecekleri unutturun.
  • Kedinizin yanında yemek tüketmeyin.
  • Kedinizin severek tükettiği abur cuburları da yaşam alanında uzaklaştırın.
  • Kediniz acıktığında hemen dikkatini farklı şeylere yöneltmesini sağlayın.
  • İkram vermek istediğinizde doyurucu olmayacak ürünlerden yararlanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.