Kedimi Tırmalama Tahtasına Nasıl Alıştırırım?

Kedi sahiplenenler için yaşam alanlarında olması gereken tırmalama tahtasının birçok faydası bulunmaktadır. Doğaları gereği bu şirin dostlarımız iyi bir tırmalama iç güdüsüne sahip olarak yaratılmıştır. Doğal ortamda yaşayan kediler tırmalama ihtiyaçlarını karşılamak adına binalara ve ağaçlara tırmanırken ev kedileri bu ihtiyaçları için tırmalama tahtasına ihtiyaç duyar. Nitekim bazı kediler tırmalama tahtasına hemen alışamayabilir. Bu durumda evdeki perde, koltuk ve halı gibi eşyalara zarar vermeye başlayabilirler.

Kedi tırmalama tahtası tam da bu noktada devreye girer ancak kedinizi bu tahtaya alıştırma sürecinde biraz zorluk yaşayabilirsiniz. Haliyle yavruluk döneminde alıştırırsanız herhangi bir sorunla karşılaşmadan kedinizin tırmalama ihtiyacını giderebilirsiniz. Alıştırma esnasında sakin ve sabırlı olmanız gerekirken, tırmalama tahtasını kedinize cazip kılmanız da önemlidir. Bu süreçte tahta üzerine sevdiği bir oyuncağı bırakabilir veya tırmalama tahtası için ödül mamaları sunabilirsiniz. Özellikle de kedi nanesini tırmalama tahtasına sürerek bu süresi daha güzel bir şekilde yönetebilirsiniz. Unutmayın, kediler tırmalama tahtasını çok sever ve onlar için eğlenceli bir oyuncaktır. Bu yüzden kedi besleyen herkesin evinde olması gerekir.

Kedi Tırmalama Tahtasının Faydaları Nelerdir?

Kedi tırmalama tahtası bu güzel dostlarımızın gelişimi için önemlidir. Kediler yavruluk döneminde bu tahta ile tanışırsa kas ve kemik gelişimine devam eder. En önemli faydası da kedinizin pençe ve patilerini nasıl kullanması gerektiğini tırmalama tahtasında öğrenmesidir.

Kedilerin hareket sisteminde yaşanabilecek sorunlar, tırmalama tahtasıyla azalırken doğal ortamdaymış gibi davranacakları için stresten uzak bir yaşam sürecektir. Zaten son derece eğlenceli bir aktivite olan kedi tırmalama tahtası sayesinde günlük egzersizlerini yapacak olan kediler farklı sağlık problemleriyle karşılaşma riskini azaltacaktır.

Kedi tırmalama tahtasının faydaları bunlarla da sınırlı değildir. Tırnak uçlarının törpülenmesini sağlayan tırmalama tahtası bu sayede kedilerinizde tırnak kesim aralığını da uzatacaktır. Yani kedinizin tırnaklarını her hafta kesmek yerine 15 günde bir kesmesini sağlar. Tırmalama tahtası sayesinde kedilerinizin tırnak uçları törpüleneceğinden onu sevdiğinizde kıyafetlerinize ya da size batma olasılığı da ortadan kalkacaktır. Eğer evinizde kedi beslemeye karar verdiyseniz, sahip olmanız gereken önemli ekipmanlardan biri olarak tırmalama tahtasını tedarik etmenizde yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.