Kedilerde Diş Plağı Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Var mı?

Diş plakları, kedilerde görülen sorunlar arasındandır. Eğer kedinizin diş ve ağız bakımına yeteri kadar dikkat etmez ve sürekli yumuşak gıdalarla beslerseniz bu sorunun yaşanması kaçınılmazdır. Diş plakları aslında tahmin edildiğinden daha ciddi bir problemdir ve diş çürüklerinin ilk nedeni olarak bilinir. Bir süre sonra kedinin genel sağlık durumunu da tehdit eden diş plaklarının kötü kokuya neden olduğu unutulmamalıdır. Diş kaybına giden sürecin dışında diş kayıplarını da beraberinde getiren diş plağının elbette tedavisi vardır. Şimdi kedilerde diş plağı belirtileri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler paylaşıyor olacağız.

Diş Plağı Belirtileri Nelerdir?

Diş plakları, kedilerin diş yüzeyini zamanla kaplayan tabakadır. Yemek artıklarından oluşan diş plaklarının temizlenmemesi halinde kalınlaşacağı ve sertleşeceği unutulmamalıdır. Bu durum sonucunda tartar oluşumu da gözlemlenirken diş kaybı ve diş çürükleri de ortaya çıkar. O halde kedilerde diş plağı her zaman önemlidir ve kedilerde diş plağı belirtileri aşağıdaki gibi sıralanır;

  • Diş etlerinde kızarma
  • Ağız kokusu
  • Dişler üzerinde sarımsı veya krem rengi birikintiler
  • Diş altlarında tabakalar
  • Diş altlarında sarı ve kahverengi birikintiler
  • Salyanın sarı veya pembe akması

Bu belirtilerden en az birini fark etmeniz durumunda vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurmanızı öneriyoruz. Aktardığımız üzere kedilerde diş plağı önemli bir sorundur ve mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedaviden sonra ise ağız ve diş bakımına eskisinden daha fazla özen göstermeniz gerekecektir. Tedavi edilmeyen diş plakları diğer organları zamanla tehdit edebilir. Özellikle de böbrekler bu anlamda daha çok etkilenecektir.

Kedimde Diş Plağı Oluşmaması için Ne Yapmalıyım?

Kedinizde diş plağı oluşmaması için yapmanız gereken tek şey, ağız ve diş sağlığına dikkat etmek olacaktır. Ancak beslenme sürecinin de son derece etkili olduğu unutulmamalıdır. Hatalı beslenen kedilerde diş plağı dışında farklı diş hastalıklar da ortaya çıkabilir. Eğer kedinizi sürekli yumuşak gıdalarla besliyorsanız bu duruma son vermeli ve sağlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Yumuşak gıdalar diş aralarında birikerek bir süre sonra diş plaklarına neden olacaktır. Haliyle tedavideki başarı tamamen beslenme ile ağız ve diş sağlığının korunmasıyla mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.