Kedi Nanesi Nedir, Faydaları Nelerdir?

Nane bitkisinin anavatanı Akdeniz ve Kuzey Afrika olarak olarak bilinir. Ancak günümüzde pek çok bölgede yetiştirilen bir ot türüdür. Kediler nane bitkisini çok sevmekle beraber güvenilir bir bitki türü olduğu unutulmamalıdır. Şimdi sizlere kedi nanesi nedir, kedi nanesi faydaları nelerdir ve kediler neden nane sever gibi soruların yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Kediler Neden Nane Sever?

Kedi nanesinde yer alan nepetalakton adı verilen bir bileşen, kedileri bu bitkiye doğrudan çekmektedir. Çünkü bu bileşenin salgıladığı koku, kedilerde merak uyandırır. Ayrıca kedilerin cinsellik fonksiyonunu doğrudan etkilediği bilinen nane kokusunun cinselliği çağrıştırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle kedi nanesi, kedi dostlarımız tarafından çokça sevilir ve tüketilir.

Kedi Nanesi Her Zaman Yararlı mıdır?

Bazı kediler kedi nanesini çok sever ve tüketirken mutluluk duyar. Ancak bazı kediler naneyi yedikten sonra delirmiş gibi çevrede koşmaya başlayabilir. Ayrıca kedi nanesinin erkek kedileri saldırganlaştırdığı da belirtilmektedir. Sonuç olarak erkek kedilerde ters etki yapabilen nanenin çok az miktarda kediye verilmesi daha uygun olacaktır. Kedi nanesi satın almak isteyenler petshop’ları ziyaret edebilir.

Kedi Nanesi Nasıl Verilmelidir?

Kedi nanesi günümüzde farklı formlarda üretilmektedir. Bu nedenle yaşam alanında küçük bir zemin üzerine sprey olarak sıkabilir ya da nane içerikli oyuncaklar alabilirsiniz. Bu oyuncaklar kedi nanesi kokulu olarak üretildiği için kedi sahipleri tarafından çokça tercih edilmektedir. Ayrıca kedi nanesi damlası, yağı ya da yağ spreyi olarak da petshop’lar üzerinden bu ürünleri satın alabilirsiniz. Çok az miktarlardaki kedi nanesine anında tepki verebilen şirin dostlarımız için kedi nanesinin kullanım oranı her zaman minimum düzeyde olmalıdır.

Kedi nanesi, güzel dostlarımızın hoşlandığı şeylerdendir. Bu nedenle kendi yatağında uyuması, tırmalaması ya da eğitimlerde başarılı olması için kullanılabilir. Üstelik bazı kediler hareket etmeyi sevmez ve bu nedenle egzersiz yapmaya teşvik amacıyla da kullanılabilir.

Kedilerin modunu ciddi anlamda yükselten kedi nanesi bazen sıradışı etkilere neden olabilir. Sevecen davranırken aniden saldırganlaşabilen kediler ayrıca görünmeyen bir avı kovalamaya bile başlayabilir. Bu nedenle çok az miktarda tüketimi, kedinizin sağlığı açısından çok daha uygun olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.