Kedimin Tuvaletten Su İçmesini Nasıl Engelleyebilirim

Kedilerle ilgili artan şikayetler arasında olan tuvaletten su içme aktivitesi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle de ağır enfeksiyon geçirmelerine sebep olabilen bu durumun sonlandırılması için bazı aksiyonlar alınmalıdır. Tuvaletten su içmeyi mantıklı bulan kediler aslında daha doğal bir suyu tükettiğini düşünebilir. Bazen de akan su sesi nedeniyle tuvalet suyunu tercih ettikleri söylenir. Ancak kedilerin insanların kullandığı tuvalete girip çıkması ya da su içmesi enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Çünkü tuvaletler çok sayıda bakteri içerir ve kedilerin metabolizması bu bakterilere karşı dayanıklı olmayabilir. Enfeksiyon sonucunda kedilerde depresyon, kusma, ateş, halsizlik, zayıflık ve aşırı sulu ishal gözlemlenebilir.

Sıralanan bu durumların yaşanması halinde hızlıca müdahale edilmelidir. Veteriner hekim kontrolünde enfeksiyon teşhisi konulabilen kedilere kapsamlı bir tedavi uygulanabilir. Klozetten su içmek ise kediler için çok daha tehlikelidir. Bu ortamlar kimyasal maddelerle temizlendiğinden, klozette yuvalanan bakteri ve diğer maddeler kedilerin hayatını tehlikeye atar. Şimdi sizlere ‘kedimin tuvaletten su içmesini nasıl engellerim’ sorusunun yanıtlarını sıralıyor olacağız.

Kedim Klozetten – Tuvaletten Su İçiyor, Ne Yapmalıyım?

Yukarıda sıraladığımız gibi kedilerin klozetten ya da tuvalette su içme alışkanlığı sonucunda ciddi sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Bu konuda elbette bazı çözüm yolları vardır. İlk olarak kedinizin bu davranışı nedeniyle onlara kızıp stresli olmasına sebebiyet vermemenizde yarar var. Kediler içgüdülerine göre hareket ettiği için akan suyu her zaman daha şirin algılar. Bunu engellemek adına kedi su pınarı alarak bu zararlı alışkanlıktan koruyabilirsiniz. Aslında bilimsel bir dayanağı olmasa da en azından akan suyu gören kediniz bir süre sonra tuvalet ya da klozetten su içme alışkanlığını terk edebilir.

Tuvalet ya da klozetler ne kadar temizlenirse temizlensin, insan gözüyle göremediğimiz bakteriler, temas yoluyla minik arkadaşlarımıza geçebilir ve ciddi enfeksiyon hastalıklarına neden olabilir. Akan suya yönelen kediler için farklı çözümlerle de karşılaşabilirsiniz. Ancak kedi su pınarı sayesinde hem akan su onun ilgisini çekecek hem de temiz su tüketerek sağlığını koruyacaktır. Bu konuda seçim yapma şansı elbette size aittir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.