Kedilerde Tüy Dökülmesi

Tüy dökülmesi hem kedileri hem de kedi sahiplerini ciddi anlamda etkileyen ve sorunlara neden olan bir durumdur. Ev kedilerinin hemen hemen hepsinde tüy dökülmesi görülür ve bakıldığında oldukça yaygın bir sorun olduğunu söyleyebiliriz. Kedilerde tüy dökülmesi kısmi veya tam tüy dökülmesi şeklinde görülebilir. Tüy dökülmesi belirli sınırlar içerisinde olduğunda ve belirli dönemlerde olduğunda normal sayılabilir. Fakat oldukça fazla ve her dönemde görülüyorsa, tüy dökülmesi ile beraber ciltte kızarıklık, kabuklanma, şişlik gibi belirtilerde varsa durum ciddi olabilir.

Kedim Neden Tüy Döküyor?

Aslında tüm kediler tüysüz bir kedi ırkı değilse bir miktar tüy döker. Bunu insanlardaki saç dökülmesine benzetebiliriz. Sürekli olarak yıpranan ve yaşlanan tüyler dökülür ve bunların yerine sürekli olarak yeni ve genç tüyler gelir. Bu durumda eski tüyler belirli oranlarda dökülür. Özellikle mevsime bağlı olarak bahar aylarında bu süreç biraz daha hızlanır. Bu dönemlerde kediler bir sonraki mevsime hazırlık yapmaktadır ve tüy dökümü normale göre biraz daha fazladır.

Tabi bunun yanında aşırı tüy dökülmesine sebebiyet olabilecek birçok faktör vardır. Bazı kediler tüy dökülmesine sebebiyet veren cilt alerjileri yaşayabilir. Bunun dışında uyuz, mantar ve diğer deri hastalıkları tüy dökülmesinin ana sebepleri arasında yer alır.

Yukarıda saydığımız faktörler dışında tüy bakımının yetersiz ve yanlış yapılması, aşırı strese maruz kalma, çeşitli hormon bozuklukları, endokrin sistem hastalıkları, kandaki steroid seviyesinin artması direk olarak tüy dökülmesini artıran faktörlerdendir.

Tüy Dökülmesi İçin Çözüm Yolları

Öncelikli olarak tüy dökülmesi normale göre fazlaysa ve artık rahatsızlık vermeye başladıysa ya da tüy dökülmesi ile beraber başka belirtilerde görülüyorsa en kısa sürede veteriner hekim muayenesi gerekmektedir. Veteriner hekimler bu tür sorunlardan öncelikli olarak pireleri kontrol etmektedir. Pire tüy dökülmesinin en ciddi sebeplerinden birisidir. Eğer pire sorunu yoksa diğer nedenler için tüy köklerinden ve deriden örnekler alınarak mikroskopta incelenebilir. Endokrin sistem sorunlarını anlayabilmek içinse çeşitli kan testleri yapılabilir. Pire ve diğer dış parazit sorunlarının önüne geçmek için düzenli olarak dış parazit uygulamalarını yaptırın.

Altında yatan ana neden belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilir ve nedene yönelik olarak tedavi uygulanır. Bunun yanında yukarıda saydığımız gibi herhangi bir nedenden kaynaklı olmayan, mevsime bağlı tüy dökülmeleri de görülebilir. Bu durumlarda dikkat etmeniz gereken şey kedinizin tüy bakımına önem vermektir. Düzenli bir şekilde tüyleri taranan, tüy bakımı doğru yapılan kedilerde tüy dökülmesi gibi sorunlar çok daha nadir olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.