Kedilerde Kırık

Kedilerde kırıklar çeşitli travmalara bağlı olarak ortaya çıkan ve sık karşılaştığımız bir ortopedik problemdir. Kediler oldukça aktif ve hareketli canlılardır. Bu özellikleri nedeni ile travmalara daha yatkındırlar. Her ne kadar koruyucu bazı içgüdüsel özellikleri olsa da bu bazen onları travmalardan korumaya yetmeyebiliyor. Kedilerde kırıklar genellikle yüksekten düşme, araç çarpmaları, diğer kediler ve hayvanlar ile kavgalar sonucunda oluşmaktadır. En çok kırık görülen yerler ise ekstremite, kalça ve çene kemikleridir.

Kediniz bir travma geçirdiğinde ve kırık ile karşı karşıya kaldığında farklı bazı davranışlar sergiler ve tepkiler verir. Tabi ki kediniz bu durum karşısında ciddi bir ağrı yaşayacaktır. Genellikle korkmuş halde ve saklanmaya çalışır. Eğer kedinizi tutmaya çalışırsanız veya kırık bölgeye dokunursanız ciddi bir şekilde sesli ve fiziki tepki verir. En çok görülen ekstremite kırıklarında en önemli belirti ise topallamadır.

Kedilerde Kırık Belirtileri

  • Kırık bölgesinde ciddi ağrı ve acı tepkisi.
  • Ekstremite kırıklarında topallama.
  • Açık kırıklarda kırık kemiklerin dışarıdan görülmesi.
  • Çene kırıklarında çeneyi kullanamama ve yemek yiyememe.
  • Halsizlik, korku ve depresyon gibi davranışsal değişiklikler.

Kırık bölgesinin yerine göre farklı belirtilerde görülebilir. Özellikle şişme kırıklarda en sık karşılaştığımız belirtidir. Kırık bölgesindeki iç kanama nedeni ile o bölgede ciddi bir kan ve sıvı toplanması olur, bu şişkinlik ile kendisini gösterir. Yine kırık bölgesi hareket ettiğinde kemiklerin sürtünme sesi duyulabilir.

Kedilerde Kırıklarda İlk Yardım

Kırık çok ciddi bir olgudur ve acil müdahale gerektirir. Veteriner hekim gelene kadar veya siz kedinizi veteriner hekime götürene kadar bazı tedbirleri almalı ve ilk müdahaleyi yapmalısınız. En önemli konu kırık bölgesinin hareketsizliğinin sağlanmasıdır. Tabi ki kırık kedinize ciddi bir ağrı verdiğinden kediniz agresif davranışlar sergileyebilir, buna dikkat ederek müdahale etmeniz daha doğru olacaktır. Kedinizi mümkün olduğu kadar sakinleştirmeye çalışın.

Eğer kırık açık bir kırıksa ya da kırık ile beraber kanama varsa bölgeyi steril gazlı bez ile kapatın ve bundan sonra hareketsizliğini sağlayın. Kedinizi bir havlu veya benzeri ürüne sararak sakin olmasını, hareket etmemesini sağlayın ve hemen veteriner hekime haber verin.

Kedilerde Kırık Tedavisi

Kedi bir veteriner hekim gözetimine veya kliniğe geldikten sonra ilk önce yapılacak olan genel durumun kontrol edilmesidir. Kedinin genel durumu kontrol edilir, kırık ile beraber başka sorun olup olmadığı araştırılır. Kırığın herhangi bir anormalliğe sebep olup olmadığı belirlenir. Örnek olarak omurga kırıklarında felç gibi tablolar, kalça kemiği kırıklarında dışkılayamama gibi sorunlar görülebilir.

Genel durum ve kırık komplikasyonları belirlendikten sonraki aşama röntgen gibi görüntüleme teknikleri ile kırık hakkında detayları öğrenmek olacaktır. Kırığın detayları da belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir. Tedavi bazen hemen uygulanırken, bazen genel durumun düzelmesi amacı ile birkaç gün bekletilebilir.

Kedilerde kırık tedavisinde kırık oluşan bölgeye göre farklı tedavi seçenekleri uygulanmakla beraber ana tedavi seçeneği genellikle ortopedik cerrahi yöntemleridir. Bazı ekstremite kırıklarında bölge alçıya alınarak tedavi sağlanabilir. Bazense herhangi bir uygulama yapılmaksızın sadece bölgenin sabit ve hareketsiz kalması sağlanır. Fakat dediğimiz gibi kırıklarda uygulanacak ana tedavi seçeneği genellikle cerrahi yöntemlerdir. Bu yöntemler ile kırık bölgesine pin, plak gibi özel ürünler yerleştirilir. Bu ürünler bazen belirli süre sonra tekrar vücuttan uzaklaştırılırken bazen ömür boyu vücutta kalması istenebilir. Bu kırığın şekli, yer ve veteriner hekimin kararı ile alakalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.