Kedilerin Sürekli Miyavlama Nedenleri

Kedi sahipleri genelde kedilerin sürekli miyavlama nedenleri hakkında doğru bilgilere sahip değildir. Aslında asırlardır kediler neden miyavlar sorusunun yanıtları aranmıştır. Tatlı dostlarımız hiç olmadık zamanlarda ya da ortada bir sorun yokken de miyavlayabilir. İşte bu tür durumlarda altta yatan nedenleri araştırmalı ve ona göre davranmalısınız. Ancak günümüzde gelişen teknolojiler sayesinde kedilerin sürekli miyavlama nedenleri, gerçek yanıtlarına ulaşmıştır. Yazımızın devamında bu konu hakkındaki tüm detayları öğrenebilir ve onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Stres Bir Miyavlama Sebebidir

Kediler, gündelik yaşamlarındaki pek çok durumdan dolayı strese girebilir. Stres nedenleri ise şu şekilde sıralanır;

  • Yaşam alanlarının kirli olması
  • Eskisi kadar ilgi görmemesi
  • Gürültü ve ışıklı bir ortamda olması
  • Eve yeni bir evcil hayvan gelmesi
  • Düzeninde yaşanan değişiklikler.

Bu faktörler kedilerin strese girmesine neden olurken sürekli miyavlamasını da beraberinde getirir.

Konuşma İsteği

Kediler sahipleriyle konuşmayı çok ister. Eğer eve her giriş yaptığınızda yanınıza gelerek miyavlıyorsa bu ilgi bekliyor anlamına gelir. Aslında bu bizim dilimizde ‘hoş geldin’ olarak kabul edilmelidir. Siz de kedinize bu karşılama sonucunda severek ilgi gösterirseniz sakinleşmeye başlayacaktır.

Elbette kediler insanlar gibi derdini anlatamaz ve konuşamaz. Haliyle miyavlamaları bir nevi dertlerini paylaşma şeklidir. O halde kedilerin sürekli miyavlama nedenleri arasında sizinle konuşma isteği olabilir.

Hastalık ve Ağrılar

Kedi dostlarımız son derece hassastır. Bu nedenle vücutlarında ağrı hissettiklerinde miyavlamaya başlar. Ayrıca bir hastalık sonucunda canı ağrımaya başlarsa yine miyavlayarak bu durumu anlatmaya çalışır. Sizler de bu tür durumlar karşısında ani tepki vermeden sorunun kaynağına inmeli ve gerekirse veteriner hekime başvurmalısınız.

Korku ve Panik

Kediler herhangi bir şeyden aniden korkabilir ve panik yapabilir. Ayrıca kedilerin kendini güvende hissetmemesi de miyavlama nedenleri arasındadır. Uyaranı tehlike olarak algılayabilen şirin arkadaşlarımızın miyavlama şekli de değişebilir. Bu durum tamamen sizin gözlemlerinize bağlı olarak fark edilir.

İlgisiz Kalmak

Kedinize yeteri kadar ilgi göstermiyorsanız sizin ilginizi çekmeye başlamak adına miyavlayacaktır. 

Kızgınlık Hali

Dişi kedilerin kızgınlık döneminde sürekli miyavladığı unutulmamalıdır. Fakat kedilerin sürekli miyavlama nedenleri arasında olan çiftleşme dönemine dikkat edilmelidir. Bu dönemde istekleri karşılanmazsa saatlerce miyavlayabilirler. Üstelik çiftleşme döneminde sert hırlamalar da bu duruma eşlik eder.

Tuvalet Sorunları

Kediler sanıldığından çok daha titiz canlılardır. Eğer tuvaletini yapmak için temiz kum bulamazlarsa bu durum onların canını sıkar ve miyavlamalarına neden olur. Kedi kumunun azcık da olsa kirlenmesi halinde tuvaletlerini yapmayacakları unutulmamalıdır.

Açlık

Kediler açlık ve susuzluk halinde de miyavlar. Özellikle de beslenme saatini geçirdiğinizde bunun farkına varmanız için sizi uyaran sevimli dostlarımız miyavlamayla beraber strese girmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.