Hangi Oyuncaklar Kedilerin Stresini Azaltır?

Kedilerin stresini azaltan pek çok oyuncak türü bulunur. Köpeklere göre gün içinde daha çok stres yaşayabilen kedilerin neredeyse tamamı evde vakit geçirmektedir. Oysa köpekler yürüyüşe çıktığı için stresli bir yapıya sahip olmayabilir. Sonuç olarak kedilerin var olan enerjilerini atmaları adına bazı oyuncaklar geliştirilmiştir. Şimdi sizlere ‘hangi oyuncaklar kedilerin stresini azaltır’ sorusunun yanıtlarını aktarıyor olacağız. Ayrıca kediler için bu oyuncaklar iyi bir egzersiz kaynağıdır. Gün boyu oyuncaklarla oynarken aynı zamanda avcılık yeteneklerini geliştiren kediler, ideal kilosunu da koruyacaktır.

Besleyen Kedi Oyuncakları

Beslenme oyuncaklarından olan akıllı kedi oyuncaklarının tabanı plastiktir. Ayrıca içerisine farklı yüksekliklerde kaplar bırakılır ve zorluğu ayarlanabilir. Günlük beslenme porsiyonları farklı kaplarda dağıtıldığından kediler patilerini kullanarak mamaya ulaşmaya çalışır. Mamaya ulaşmada zorluk yaşamaları aslında kedinin motivasyonunu yüksek tutmaktadır.

Kediniz için alacağınız beslenme oyuncağı aynı zamanda yavaş tüketim yapmasını sağlar. Bu sayede midesi gereğinden fazla dolmayacak ve sindirim sistemi sorunlarıyla karşılaşmayacaktır. Sonuç itibariyle doymuşluk hissine ulaşacak olan kediniz gün içinde daha az tüketim yapacaktır. Bu oyuncaklar kedinizin ağırlığını kontrol etmenizi de sağlar. Mental kapasitelerini uyaran ve içgüdüsel kabiliyetlerini harekete geçiren bu oyuncaklar sayesinde kedileriniz avlanma keyfini de sürebilir.

Kelebek Oyuncağı

Kelebek oyuncağı, pille çalışan ve kelebek şeklinde olan etkileşimli oyuncaklardır. Kedileri oynarken yemek avlamaya teşvik eden kelebek oyuncağının kedilerde ciddi ilgi uyandırdığı unutulmamalıdır. Hangi oyuncaklar kedilerin stresini azaltır sorununun önemli yanıtlarından olan bu oyuncak dengeli ve sağlıklı bir beslenme sürecini desteklemektedir.

Bu konuda son tavsiyemiz mama bulmacalarıdır. Besleyen kedi oyuncakları gibi mama bulmacaları, kedinizin mamaya nasıl ulaşabileceğini öğreten aksesuarlardır. Sevimli dostlarınız bu oyuncaklarla vakit geçirirken hem karnını doyuracak hem de gün içindeki stresini azaltacaktır.

Kedilerde İdeal Oyun Süresi Ne Kadar Olmalı?

Kedilerin kilo alma ihtimalini azaltmak ve mutlu bir şekilde vakit geçirmelerini sağlamak için günde en az yarım saat oyun oynaması gerekir. Canı sıkılan kediler evdeki bitkileri tüketebildiği gibi mobilyaları ve kanepeleri tırmalarken ayrıca sahiplerinin ilgi göstermesi için bileklerini bile ısırabilir. Bu süre yavru kediler için geçerli değildir. Çünkü yavru kediler her zaman çevreyi keşfetmek ister ve saatlerce oyun oynayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.