Kedilerde Cinsiyeti Anlama Yolları Nelerdir?

Kedilerde cinsiyeti anlama yolları herkes tarafından merak ediliyor. İlk olarak dişi veya erkek kedilerin davranışları benzerdir. Fakat cinsiyeti anlamak için hangi durumlara bakmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Örneğin yavru kedilerde yani yeni doğanlarda biraz farklı bir durum söz konusudur. Minik dostlarımızın üreme organları gelişmediği için cinsiyetlerini anlamak adına 1-2 hafta beklemeniz gerekiyor.

Dişi Kediyi Anlama Yolları

Dişi kediyi anlamak için bazı özelliklere bakmakta fayda var. Dişi patililerde idrar yolundaki açıklık, dikey yarık olarak gözlemlenir. Ayrıca idrar yolu ile anüs açıklığı da vardır. İdrar yolu ile anüs arasındaki mesafe de çok kısadır.

Erkek Kediyi Anlama Yolları

Dişi ile erkek kediyi ayırt ederken yapılması gereken tek şey, kuyruk altındaki bölgeye bakmaktır. Erkek kedilerin üreme organının özellikleri bize cinsiyeti ayırt etmede doğru bilgiler verir. Bu süreçte erkek kedilerde penis, testis torbası ve anüs vardır. Dişi kedide ise yukarıda belirttiğimiz üzere idrar yolu ve anüs bulunur.

Erkek kedilerin testis torbasının tamamı tüyle kaplanmıştır. Ayrıca erkek kedide iki testis bulunur. Testis boyutlarına bakacak olursak, kiraz büyüklüğündedir diyebiliriz. Erkek kedinin arka kısmında olan testis torbası, yumru şeklinde dış tarafa doğru çıkıntı yapmaktadır. Kedinizin tüyleri uzunsa testis torbasını görmekte zorluk yaşayabilirsiniz. Ancak kedinizin tüylerini ıslatarak bu incelemeyi yapabilirsiniz.

Erkek kedinin penisi, testis torbasının hemen altındadır. Tüylü bir tümseğe benzeyen erkek kedi penisi dışında idrar yolu ile anüs arasındaki açıklık uzundur. Dişi kedilerde ortalama 1.3 cm olan bu mesafe, erkek kedilerde 2.5 cm’ye kadar çıkmaktadır.

Kedilerin Cinsiyeti Anlamak için Başka Ne Yapabilirim?

Kedilerin yeni doğum yapması halinde renklerine bakarak da cinsiyetini anlayabilirsiniz. Fakat bazı kedilerdeki renkler sadece cinsiyetine özgüdür. Örneğin kedideki tüyler 3 farklı renkte olursa dişidir. Bu renkler siyah, sarı ve beyaz olarak sıralanabilir. Ek olarak kaplumbağa kabuğu renginde doğan kediler de genelde dişidir. Yeni doğan kedi kızıl veya turuncu renklerde ise erkek olma ihtimali artmaktadır. Yine de bu bilgilere dayanarak bir kedinin cinsiyeti tam olarak anlaşılamaz.

Son olarak kısırlaştırılmamış kedilerde cinsiyeti anlamak çok daha kolaydır. Bu kediler cinsiyetlerinin getirdiği davranışları sergilemekle beraber kısırlaştırılmamış erkek kediler aşırı agresif davranır. Ayrıca kafa yapıları büyük olan bu kedilerin deri kalınlığı da fazladır. Özgürce dolaşmayı severken kendi bölgelerini işaretlemek için çok keskin kokulu bir işaret bıraktıklarını da unutmayın. Dişi kedilerde ise böyle bir alışkanlık söz konusu değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.