Kediler Yüksekten Düşerse Ne Olur?

Kedilerin yüksekten düşme durumunda neler yaşadığını herkes merak ediyordur. Öncelikle sıcak yaz aylarında patili dostlarımız da bizim gibi bunalabilir. Bu durumda gece uyumaları çok zahmetli bir hale gelecektir. Kediler rahatlamak için bu dönemlerde açık pencere kenarlarına gidebilirken sürekli balkona çıkma ihtiyacı da hisseder. Eğer evinizde kedi besliyor ve yüksek bir apartman dairesinde oturuyorsanız, dikkat etmeniz gereken çok şey var demektir.

Kediler Camdan Düşebilir mi?

Maalesef kedilerin bazı nedenlerden dolayı camdan düşebileceği unutulmamalıdır. Çünkü sevimli dostlarımız sürekli ev içinde yaşar, vakit geçirir. Bu durum onları bazen rahatsız eder. Bu süreçte dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı da sürekli tetikte olamazlar. Haliyle korunma içgüdüleri yaş ilerledikçe körelebilir.

Yaz aylarında genelde kapı ve pencereleri açık tutarız. Hele ki şehirde ve yüksek katlı bir apartman dairesinde yaşıyorsak, camların açılması kaçınılmazdır. Kediler için son derece tehlikeli olabilecek bu durumu engellememiz gerekir. Öncelikle kediler kovalama tarzı oyunlara bayılır. Onlar için ciddi bir eğlence kaynağı olan kovalama oyunları bir şeyi yakalamaktan zevk alırlar. Peki, kediniz bir sineği kovalarken camdan aşağıya düşme ihtimalini hiç düşündünüz mü?

Evet ne yazık ki kediler sinek ya da farklı bir şeyi kovalarken balkondan ya da camdan düşebilir ve bu durum hayati tehlikeyi beraberinde getirir. Kediler de bizim gibi cam kenarında oturmayı sever fakat camın açık olması halinde ciddi sorunların yaşanabileceği unutulmamalıdır.

Yine bu tür durumlar arasında olan kedilerin çiftleşme dönemine de dikkat etmenizde yarar var. Çiftleşme döneminde olan kediniz, dışarıda gezen kedilere her zaman yatkındır. Bu yüzden onlara ulaşmak için balkondan veya pencereden sarkabilir. Dengelerini kaybettiklerinde ise düşerek hayatını kaybedebilirler.

Kediler Gerçekten 9 Canlı mı?

Toplumda kedilerin 9 canlı olduğu ve 10. kattan düşse bile hiçbir şey olmayacağı inancı hakimdir. Maalesef bu durumu açıklamak için herhangi bir kanıt yoktur. Çünkü her yıl yüzlerce kedi yüksek yerlerden düşerek ya hayatını kaybetmekte ya da düşmenin etkisiyle başlayan iç kanama sonucunda yaşama veda etmektedir. Bazı kediler çıkık ve kırıklarla uğraşırken bazılar da ömür boyu sakat kalmaktadır. Bu yüzden kedilerinizin yaşam alanlarında pencere ve balkonlara her zaman dikkat etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.

Kedilerin Düşmesi Nasıl Engellenir?

Kedilerin yüksekten düşmesini engellemek için yapacaklarınız aslında çok basit. İlk olarak pencere ve kapıları kapalı tutmanız gerekir. Alternatif olarak üst kısımdan açılabilen pencereler haline getirebilir. Öte andan pencere önlerine sehpa ya da koltuk bırakmamalısınız. Çünkü kediniz buralardan atlayarak pencereye kolayca ulaşabilir.

Eğer pencereniz sürekli açık kalmak zorundaysa metal koruyucular yerleştirebilirsiniz. Genelde sinekliğe benzer dayanıklı ağlar da kullanılabilir. Son olarak açık olan pencerenin iç kısmına, kedilerin çıkmasını engelleyici olan matlar kullanabilir ve bu tür sorunları hiç yaşamadan engelleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.