Kedim için Huzurlu Bir Yaşam Alanı Oluşturmak İstiyorum

Pek çok kedi sahibi ya da kedi sahiplenmek isteyenler, kedileri için mutlu ve huzurlu bir yaşam alanı oluşturmak ister. Elbette kediler bu tür yerlerde yaşadığı zaman stresten uzak, mutlu ve her zaman size karşı ilgili olmaya devam eder. Ülkemizde kedi sahiplenenlerin sayısı da fazla olduğundan bu konuda bazı süreçlere dikkat etmek gerekiyor. Dekorasyon sürecinde kedinizin fikirlerini de almanız şart. Peki kediler hangi ortamlardan hoşlanır, onlar için nasıl bir yaşam alanı oluşturmalıyız?

Kedinizin Ruhuna Göre Dekorasyon Seçin

Sahiplendiğiniz kedi elbette evcildir ancak onun doğasında avlanmak gibi önemli bir aktivite vardır. Haliyle vahşi bir avcı olma özelliği her zaman bulunur. Bu durum her kedide aynı olmasa da kediler için ev dekorasyonu seçiminde mutlaka tırmanma alanı oluşturmalısınız. Tırmanmayı çok seven kedi dostlarımız önce alanı süzer, kısa bir gözlem yapar. Daha sonra uygun alana tırmanarak vakit geçirir. Eğer kediniz saklanmak için yatak altlarına giriyorsa aslında aslan ruhu taşıyor demektir. Fakat yükseklerde kalmaktan ya da sürekli yüksek yerlere çıkarak uyumaktan hoşlanan kedilerin çita ruhu taşıdığı unutulmamalıdır.

Bu nedenle kedinizin ruhuna hitap eden bir dekorasyon seçimi yapmanızı öneriyoruz. Kedilerin sevdiği şeyler ya da aktiviteler, bizim sevdiklerimizden farklıdır. Onların yaptığı bir davranış sizi kızdırabilse de aslında kendileri için doğal bir harekettir. Evin içinde özgürce gezmek, halı ya da koltukları tırmalamak onların doğasında olan ve mutlaka yapmaları gereken hareketler arasındadır.

Kediler için Ev Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Öncelikle kediniz için tüm evin dekorasyonunu değişmek yerine en çok vakit geçirdiği alanda bazı değişiklikler yapmanızı öneriyoruz. Bu süreçte kedinizin ruhsal durumlarını inceledikten sonra ona uygun bir dekor oluşturabilirsiniz. Örnek olarak kediniz yüksekte gezinmekten hoşlanıyorsa, yaşadığı ortamda yüksek bir koltuğun olması son derece faydalıdır.

Kediler özgürce vakit geçirmeyi çok sever. Özellikle de kendi yaşam alanlarında başına buyruk takılan kediler farklı ortamları da merak eder. Onların araştırmacı ruhu nedeniyle evin diğer bölümlerinde de yine ruh özelliklerine göre farklı dekorlar oluşturmanızı öneriyoruz. Örneğin, kedi tırmalama tahtası birden fazla alınabilir ve evin farklı yerlerine bırakılabilir. Bu sayede hem törpüleme ihtiyacını giderebilir hem de eşyalarınızı koruyabilirsiniz.

Kedilerin tırmalama içgüdüleri yaşam boyu geçerlidir. Bu yüzden tırmalama tahtası başta olmak üzere yüksek yapılı bir sandalye veya kanepenin de dekorasyonda kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Sizi kızdırabilecek bir davranışta kedinizi cezalandırmamalı ve çözüm üreterek stressiz bir şekilde yaşamalarını sağlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.