Evde Kedi ve Kuşu Aynı Anda Besleyebilir miyim?

Muhabbet kuşu ya da diğer kuş türleri, bizim minik sevimli dostlarımızdır. Öte yandan kediler de evine sadık olan ve günümüzde en çok sahiplenilen canlılardandır. Peki kedi ve kuşu aynı anda beslemek mantıklı mı? Bu yazımızda neredeyse tüm hayvanseverlerin merak ettiği bu sorunun yanıtlarını veriyor olacağız.

Kedi Beslenen Eve Kuş Getirsem Ne Olur?

Hali hazırda kedi besliyor ve aynı zamanda kuş sahiplenmek isteyenler, her iki canlının da öncelikle güvende olmasını sağlamalıdır. Bu yüzden başlangıçta iki canlıyı da birbirinden uzak tutmakta yarar var. Örneğin kanarya ya da muhabbet kuşu besleyecekseniz zaten kafes alacak ve kolayca bakımını yapabileceksiniz. Fakat büyük kuş sahiplendiğinizde bu canlılar sürekli sizinle iletişim halinde olacaktır. Aynı zamanda kafes dışında da vakit geçiren papağan gibi kuş türleri, yaşam alanları da merak edecektir. Eviniz büyükse sorun yaşamadan her iki canlıyı da sahiplenebilirsiniz.

Tembel ve rahatlığına düşkün bir kediniz varsa, sahiplendiğiniz kuşu pek umursamayacaktır. Fakat hareketli bir kedi, muhabbet kuşunu başlangıçta avlamak isteyebilir. Bunu engellemek için kediniz normal bir davranış sergileyene kadar kuşu kafesten çıkarmamalısınız.

Kuş Olan Eve Kedi Getirsem Ne Olur?

Evde daha önce kuşun olması daha olumlu bir süreci beraberinde getirir. Yani kediyi daha kısa sürede sahiplenecektir. Kuşlar genelde strese girdiğinde hayatını kaybedebilen canlılardır. Bu nedenle dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Üstelik sahiplendiğiniz kedi yavru ise kuş ile çok kısa sürede uyum sağlayacaktır.

Yavru kediler ilk kez eve girdiğinde, evi bir bütün olarak kabul eder. Doğal olarak kuşu da evin bir parçası kabul ederek avcılık içgüdüsünü ortaya çıkarmayacaktır. Bu durumu ilerleyen süreçte gözlemlediğinizde kuşla kedinin ne kadar güzel geçindiğine şahit olabilirsiniz. Yine de bu aşamaya gelene kadar her iki canlıyı da takip etmeniz gerekiyor. Özellikle de kedinin kuşu gördüğü zaman ne tür hareketler sergilediğine bakmanızda fayda var.

Her iki canlının birbirine alışma süresi bazen 1 ay bazen 6 ay sürebilir. Bu yüzden ikisine de eşit mesafede olmalı ve mümkün olduğunda bir araya getirmemelisiniz. Yavru kedilerde bu süreç daha kolay atlatılır ama yetişkin bir kedi sahiplendiğinizde kedinizin attığı her adıma dikkat etmeniz gerekiyor.

Sıraladığımız bu durumların yanı sıra veterinerden de destek almanızı öneriyoruz. Profesyonel destekler, evde besleyeceğiniz kedi ve kuşlar için çok daha yararlı olacaktır. Elbette her iki canlı türü bir arada beslenebilir fakat alışma sürecinde sabırlı davranmanız gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.