Tüysüz Kedi Irkları ve Genel Özellikleri

İlk kez kedi sahiplenmek isteyenler bu konuda uzun süreli bir araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda onlarca kedi ırkıyla karşılaşan hayvanseverler aynı zamanda tüysüz kedi ırklarını da merak etmektedir. Dünyanın farklı bölgelerinde ortaya çıkan tüysüz kedi ırkları hakkında yapılan araştırmalarda, kökenlerinin Kolomb’tan çok daha önceye dayandığı belirtilmektedir.

Tüysüz kediler arasında dikkat çeken Sfenks kedilerinin kökeni 1960’lı yıllara dayanmaktadır. Kanada’da ortaya çıkan bu kedilerle daha sonra farklı tüysüz kediler üretmek için ciddi çalışmalar yapılmıştır. Uzun bir süre sonra Kanada ve Amerika’da Devon Rex tüysüz kedi ırkı yetiştirilmiş ve yine üretime devam edilmiştir. Sonuç olarak günümüze kadar ulaşabilen tüysüz kedi ırklarının özel çalışmalar sonrası üretildiği unutulmamalıdır. Şimdi bu ırklar hakkında biraz daha detaylı bilgiler paylaşıyor olacağız.

Levkoy Kedisi

Ukraynalı Levkoy olarak da bilinen bu kedi, Donskoy ve Levky Scottish karışımıyla üretilmiştir. Sert bakışlara sahip olan Ukraynalı Levkoy’un aslında son derece sevecen bir yapıda olduğu unutulmamalıdır.

Peterbald

Peterbald’lar biraz daha büyük yapılarıyla dikkat çekiyor. Donskoy kedilerinin uzaktan akrabası olarak adlandırılan Peterbald kedilerinin metabolizması çok hızlı çalışmaktadır. Bu nedenle besleme sürecine dikkat edilmelidir. Günlük besin ihtiyacı fazla olan bu kediyi sahiplendikten sonra ilk işiniz veterinere gitmek olmalıdır. Tüysüz olmaları nedeniyle cilt ve deri sorunları hakkında bilgi sahibi olmanız gereken Peterbald kedi ırkının insanlarla arası çok iyidir. Yine de profesyonel bir yardım aldıktan sonra sahiplenmeniz uygun olacaktır.

Donskoy

Rusya’da 1987 yılında keşfedilen Donskoy tüysüz ırk kedisini Elena Kovaleva bulmuştur. Birkaç çocuğun elinden aldıktan sonra evine götüren ve kediyi sahiplenen Kovaleva bu süreçte kedinin tüylerinin döküldüğünü gözlemlemiştir. Kedinin yavrularının olmasıyla beraber yavrularda da tüy dökümüne şahit olmuştur. Bu sayede yeni bir ırk ortaya çıkmıştır.

Bambino

2005 yılında üretilen Bambino kedisinin kendine özel bazı hastalıklara sahip olduğu biliniyor. Kaslı ve kısa bacaklara sahip olan bu kedi ırkı son derece sevimlidir.

Sfenks

Tüysüz kediler arasında popüler olan Sfenks kedilerinin deri rengi bazen değişebilir. Günümüzde en çok sahiplenilen tüysüz kedi ırkından olan Sfenks’in sevimli bir yapısı bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.