Kedi Ödül Maması ve Kedilerde Ödüllendirme

Ödül maması denildiğinde köpekler daha çok akla geliyor olsa da kediler içinde ödül mamaları bulunmaktadır ve kullanılmaktadır. İnsan veya diğer canlılar, her zaman kutlanmaya ve motivasyona ihtiyaç duyar. Özellikle yapılan doğru bir hareket ve davranıştan sonra canlılar ödüllendirilmek ister. Kediler içinde bu durum geçerlidir. Kedinizi yaptığı olumlu bir davranış sonrasında kutlamak için ödül mamalarını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Kedinizde bu durum karşısında mutlu olacaktır.

Kedi besleyenlerin bildiği bir durum vardır ki kediler, köpekler gibi itaatkâr değildir ve onları kontrol etmek oldukça güçtür. Bu nedenden dolayı onlara otur, kalk, gel, git gibi en basit komutları öğretmek veya kontrollü bir hareket yaptırmak zordur. Fakat işin içerisine ödül girdiğinde kedilerinizde bazı davranışları alışkanlık haline getirebilir ve sizi dinleyebilir.

Kedileri eğitmek için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Ödül mamaları bu eğitimlerde kullanılan başlıca materyaldir. Fakat bu ürünleri seçerken dikkatli olmak, kaliteli ve kedinizin seveceği ürünleri seçmek oldukça önemlidir.

Hiçbir zaman eğitimde cezalandırma yapılmamalıdır!

Hayvan sahiplerinin yaptığı en büyük hatalardan birisi çeşitli şekilde cezalandırmadır. Hiçbir canlıya cezalandırarak eğitim verilemez. Cezalandırma sadece onunla sizin aranızdaki sevgiyi ve bağı azaltır. Kedinizde ciddi bir korku ve strese neden olur.

Kedi Ödül Maması Seçimi

Kediniz için ödül maması seçerken öncelikli olarak içeriğini kontrol etmelisiniz. Piyasadaki ödül mamalarına baktığımızda özellikle sodyum oranı yüksek ödül mamaları bulunmaktadır. Bu mamalar başta üriner sistem sorunları olmak üzere çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bunun yanında karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineraller dengeli bir şekilde kullanılmış olmalıdır.

Ödül mamasının içeriği kadar lezzeti de önemlidir. Sonuç olarak kedinizi ödüllendirmek istiyorsunuz ve bunu lezzetsiz olan bir ürün ile yapma şansınız bulunmamaktadır. Kediler özellikle tavuk ve tavuk ürünleri, balık ve balık ürünleri, hindi ve ördek etini sevmektedir. Bu ürünleri içeren ödül mamaları da tercih sebebi olabilir. Ödül mamaları yaş mama kıvamında, macun şeklinde veya stick halinde olabilmektedir. Kedinizin yaşı, karakteri gibi özelliklerine bakarak en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Ödül mamaları kediler için ana beslenme programında yer almamalıdır. Adından da anlaşılacağı gibi ödüllendirmek amacı ile çok sık olmamak kaydıyla kullanılmalıdır. Kedinize öğretmek istediğiniz bir davranış veya yaptığı olumlu bir hareketten sonra küçük miktarlarda verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.