Australian Mist Kedi Cinsi, Özellikleri ve Bakımı

Australian Mist Kedi türü, Burmese kedi cinsi ve Habeş Kedisinin çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış kedi türüdür. İnsanlarla uyumlu davranışı ve oyunculuk karakteri ile tüm dünya üzerinde nam salmış bu kedi türü, en popüler kedi türleri arasında yerini almıştır.

Karakteristik Özellikleri

Oldukça nazik yapıya sahiptir. Bu kedi türü tüm kedi türleri arasında naif karakteri ile tanınır.

Bu kedi türünü yavruyken sahiplendiğinizde oldukça hareketlidir. Fakat büyüdüğünde bu hareketliliği ortadan kaybolur.

Zeki, gözlemci, dikkatli ve anlayışlıdır. Sahiplerinin yaptığı tüm hareketleri izler, anlamaya çalışır hatta yapabilirse kendisi de yapmaya çalışır.

Yabancı insanlarla tanışmaya oldukça heveslidir ve iyi davranırsa karşı taraf, Australian Mist kedisi de iyi davranır.

Doğal habitatları gereğince avcı özellikleri zamanla körelmiştir. Evcilleştirilmeleri sebebiyle ev kedisi olmuş ve zamanla avcı özelliği tamamen ortadan kalkmıştır. Fakat, yine de böcek gördüğünde ya da yiyecek bir av gördüğünde hemen harekete geçer.

Sahiplerine karşı aşırı ilgililerdir. Sahiplerinin kucağında kıvrılarak uyumaktan zevk alırlar adeta.

– Fazla kucağa alıştırmayın, sonra hep kucağınızda uyumak isteyecektir.

Bu kedi türü oldukça sadık kedi türüdür. Sahiplerine karşı bağlılık hissi kuvvetlidir.

Oyunculuk ve taklit özellikleri oldukça gelişmiştir, ev içerisinde oyun oynamazlarsa yerlerinde duramazlar.

Ev içerisinde ilgilenmezseniz, ilginizi çekmek için tüm komiklikleri yapacaktır.

Tarihçesi

Bu kedi türünü Dr. Truda Straede isimli doktor ortaya çıkartmıştır. Uzun süren çeşitli deneyler sonucunda tamamen insan odaklı bir tür arayış içinde olan Dr. Truda, çeşitli deneyler sonucunda nihayetinde sonuca ulaşmıştır. Burmese kedi türü ve Habeş Kedisinin çiftleşmesi ile ortaya çıkan bu kedi türü ilk defa 1980 tarihinde görülmeye başlanmıştır. Avusturalya’ya özgü olan bu kedi türü ilk ortaya çıktığında benekli mist kedisi adı verilmiştir. Kedi yarışmalarında birincilik elde etmesi ile tüm Dünya tarafından tanınmıştır.

Australian Mist Kedi Cinsi türünün Dünya üzerinde ilk çiftleşmesi 2007 tarihine dayanmaktadır. Çeşitli araştırmacılar tarafından yapılan periyodik araştırmalarda 2007 tarihinde bu türden sadece 210 adet tespit edilmiştir. Doğal habitatlarının bozulması ve gen havuzlarının genişletilmesi amaçlanmış ve bu türün tekrardan hayata kazandırılması amaçlanmıştır. İngiltere’de 2011 tarihinde üretilmeye başlanmış ve Cat Fanciers yönetim kurulu tarafından resmi olarak kabul edilen bu kedi türü artık kedi türleri arasında yerini resmi olarak almıştır.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla iletişimi

Australian Mist kedileri ev içerisinde çocuklarla çok iyi geçinirler. Sakin, sabırlı ve sevecen tavırları ile çocuklarınız ile iyi vakitler geçirecektir. Çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kedi türleri arasındadır.

Çocukların yanı sıra, yabancı hayvanlarla da iyi geçinirler. Ev içerisinde eğer evcil hayvanınız varsa hiç zorluk çekmezsiniz. Evcil hayvanlarla sıkı arkadaşlıklar kurar.

Fiziksel Özellikleri

Bu kedi türü, diğer kedilerden görünüm olarak farklı bir türdür. Başta vücut yapısı diğer kedi türlerinden oldukça farklıdır, tüyleri ipeksi ve yumuşak yapıya sahiptir.

Vücut Yapısı

Australian Mist türü, orta boy uzunluktadır. Vücut yapısı ise diğer kedi türlerine nazaran çok farklıdır. İnce vücut yapısı ile atletik bir görünüme sahip olan bu kedi türünün tüy renkleri kahverengi, mavi, tarçın, açık kahve renklerinde olmaktadır. Benekli ve mermer desenli tüy şekilleri ile nerede görseniz bu özelliği ile tanıyabilirsiniz. Sağlıklı bir görünüşünün yanı sıra, kuyrukları ise oldukça kalındır.

Çok masum görünüme sahip olan bu kedi türünün yüzü küçüktür, fakat oval bir görünüme de sahiptir. Yeşilimsi gözleri ile parlak görünüme sahiptir.

Bu kedi türünün ağırlığı ise ortalama 3-5 kg arasındadır. Erkek kediler dişilere nazaran daha ağırdır.

Bakımı

Bu kedi türünün bakımı oldukça kolaydır. Eğer ki evcil olarak bakma niyetindeyseniz, sizlere vereceğimiz önergeleri mutlaka takip ediniz.

Haftada 1-2 kere tüylerini taramanız yeterlidir. Tarak seçiminde ise veteriner hekim kontrolünde tarak seçin. Her kedinin türlerinin tüyleri farklıdır, bu kedi türünün tüyleri diğer kedi türlerine göre daha farklı yapıya sahiptir.

Periyodik olarak tırnaklarını kontrol edin. Her kedi gibi bu kedi türü de tırnak kesimini hiç sevmez, tırnağını keseceğini anlarsa hemen ortadan kaybolacaktır.

Tırnak Kesimi

Tırnak kesimine yavaş yavaş alıştırın, daha sonra banyoya götürün ve boynunu hafifçe okşayın. Yumuşayan kediniz, hafifçe kendini salacaktır ve tırnağını kestirmesine izin verecektir.

Kediniz hemen sakinleşmezse: kedinizi kucağınıza alın, hafifçe rahatladığında patilerini diğer elinize alarak yavaş yavaş kesmeye başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.