Kedilerde Aşırı Kiloya Sebep Olan Faktörler

Kedilerde aşırı kilo alımı çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Kilo alımı vücuttaki yağ miktarının aşırı derecede artması sonucunda şekillenir. Aşırı kilo, çoğunlukla fazla yemekten ve hareket eksikliğinden kaynaklanır. Tabi ki bu durumu tetikleyen faktörler söz konusudur. Bu konumuzda sizlere kedilerdeki aşırı kiloya neden olabilecek faktörleri sıralayacağız.

Kedilerde Aşırı Kilo Nedenleri

Irk

Önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar. Bazı kedi ırkları kilo alımına genetik olarak çok daha yatkındır. Özellikle melez kedilerde kilo problemi daha sık görülür. Bunların yanında birman, manx, british shorthair, exotic shorthair, sphynx ırkları da kilo problemlerine yatkın ırklar arasında sayılabilir.

Yaş

Metabolizma kiloyu direk olarak etkileyen bir faktördür. Metabolizmayı etkileyen faktörler arasında ise yaş öncelikli olarak sayılabilir. Yavru ve genç kedilerde metabolizma hızı oldukça yüksekken yaş ilerledikçe metabolizma hızı düşmektedir. Bu nedenle yaş ilerledikçe kilo problemleri daha fazla karşımıza çıkar.

Cinsiyet

Kiloyu etkileyen bir diğer faktör cinsiyettir. Yapılan araştırmaların hemen hemen hepsinde dişi kedilerin, erkek kedilere oranla kilo almaya daha yatkın olduğu belirlenmiştir.

Kısırlaştırma

Kısırlaştırma ile beraber vücutta hormonal sistemde çeşitli değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler ile beraber kısırlaştırılmış olan kedilerde metabolizma hızı yavaşlar ve kilo almaya çok daha meyilli olurlar. Tabi ki bu konudan kısırlaştırmanın zararlı olduğu anlaşılmasın, kısırlaştırılmayı önermekteyiz.

Hareketsizlik

Kedinizin gün içerisinde belirli oranlarda hareket etmesi, enerji harcaması gerekir. Bazen kediler bunu tek başına yapmak istemezler. Siz boş vaktinizde kediniz ile beraber çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Bu oyunlar sayesinde hareket edecek, enerji yakacaktır. Aksi takdirde gün içerisinde alınan fazla enerji yağ olarak depolanacaktır.

Beslenme

Genellikle kedilerde serbest beslenme uygulanmaktadır. Yani mamaları sürekli olarak önlerinde durur ve besine ihtiyaç duyduklarında tüketirler. Fakat bu mama ile beraber konserve mamaların veya ev yemeklerinin aşırı miktarda verilmesi, uygun olmayan besinlerin verilmesi kilo problemlerine neden olabilir.

Hastalıklar

Hastalıkların aslında birçoğu kilo kaybına neden olsa da kilo alımına neden olabilecek sorun ve hastalıklarda vardır. Özellikle bazı endokrin sistem hastalıkları kilo alımına sebebiyet verebilir. Eğer kedinizde ciddi bir kilo problemi söz konusu ile bunu dikkate almak gerekir.

Kedilerde Kilo Probleminde Yapılması Gerekenler

Tabi ki diğer canlılarda olduğu gibi kedilerde de aşırı kilolar birçok problemi beraberinde getirir. Özellikle aşırı kilolu kedilerde kalp ve damar sorunları kaçınılmazdır. Eğer kedinizde böyle bir sorun söz konusu ise öncelikli olarak bir uzmana muayene ettirmenizde fayda vardır. Sonuç olarak bu kilonun nedeninin belirlenmesi, sonraki süreç için bizlere katkı sağlayacaktır.

Aslında kilo problemlerinin dayandığı nokta genellikle beslenme ve egzersizdir. Bu nedenle uygun bir beslenme programı belirlemeli, gerekirse gramajlı şekilde mama vermelisiniz. Kısırlaştırılmış kediler için özel formüle edilmiş mamaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kedinizin daha yoğun şekilde hareket etmesini sağlamalısınız. Bunun için hareketli oyuncaklar alabilir, kendiniz ilgilenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.