Kedilerde Psikolojik Süreçler

Halk arasında kedilerin nankör canlılar olduğu düşüncesi vardır. Ancak kedilerin psikolojisi incelendiğinde tam aksine eğlenceli ve sahiplerine bağlı olan bir yapıda oldukları fark edilir. Bazı kedi sahipleri normal hareketler dışında bu canlıların davranışlarını gözlemlerken ne anlatmak istediklerini fark edemeyebilir. Tam da bu noktada kedilerde psikolojik süreçler hakkında detaylı bilgiler sunmaya başlıyor olacağız. Bu yazımızda kedilerin az veya çok uyuma, farklı tuvalet alışkanlıkları, size sürtünmeleri ya da ayaklara saldırmaları gibi davranışların ne anlama geldiğini aktarmaya çalışacağız.

Kedilerde Mırıldanma

Kedilerin mırıldanması aslında hırlamayla karışıktır. Kediler bu sesi büyük bir mutlulukla çıkarır. Yavru kediler mırıldanmayı genelde oyuna davet amacıyla kullanırken, yetişkin kediler korku veya sinir anında bu sesi tercih eder.

Az veya Çok Uyuma / Az veya Çok Yeme

Kediler gün içindeki aktivite sürelerine bağlı olarak ya çok uyur ya da az uyur. Günde 13-18 saat aralığında uyuyan kedilerin yaşlı olması durumunda bu süre artabilir. Yavru kedilerde de durum aynıdır. Ancak uyku süreleri her geçen gün artıyor veya azalıyorsa, ruhsal bir problemin var olduğu düşünülebilir.

İştah durumları için de aynı durum geçerlidir. Ruhsal ve fiziksel sağlık durumlarını iştah durumuna bakarak anlamanız mümkündür. Normalden daha az yemek yiyen kedilerde ruhsal sorunlar olabilir. Çok yemek tüketiminde de bazı sorunlardan şüphe duyulabilir.

Farklı Tuvalet Alışkanlıkları

Kediler çok titiz canlılardır. Tuvalet alışkanlıkları sırasında her zaman kum kabını kullanan sağlıklı kediler farklı bir alanda dışkılama yapıyorsa, ruhsal bir sorunun başladığı düşünülebilir.

Sebepsiz Saldırma

Kedilerde sebepsiz saldırganlık, ruhsal bozuklukların başladığı anlamına gelebilir. Sevmeye çalıştığınızda ya da mama verdiğinizde saldırıyorsa ciddi bir sıkıntıya geçiş yaptığını anlayabilirsiniz. Aynı durum eve gelen misafirlere saldırma durumunda da geçerlidir.

Ayaklara Saldırma

Küçük kediler her zaman oyun oynamak ister. Aslında bunu göstermek için de ani ve hızlı saldırmalar yapabilirler. Özellikle de ayaklara saldırmaları, sizinle oyun oynamak istediklerini anlamanız içindir.

Bunlara ek olarak dört ayak üzerine düşmeleri, çim yemeleri ya da her şeyi tırmalamaları da bir soruna işaret edebilir. Ya da musluktan su içmek isteyen kediler bu hareketi daha çekici olduğunu düşündükleri için sergileyebilir. Bazı kediler ise sudan nefret eder.

Yavru Kedilerde Psikoloji

Yavru kediler uzun bir süre oyun bilgisine sahip olarak yaşamaya devam eder. Çünkü hiçbir şeyin farklında değildirler. Bazı hareketleri de oyun oynama çabasını göstermek için kullanırlar. Bazen de hız ve çevikliğini ispatlamada tercih edebilirler. Örneğin yavru kediler küçük hırsızlıklara başvurabilirler. Bunu bir alışkanlık haline getirerek huy edinebilirler. Yine yavru kediler saldırgan hareketlerle dikkat çekebilir. Sizi zıplayarak ısırmaya çalışabilirler ancak bu hareketlerin altında yavru oldukları için ruhsal bir problem aramak yersizdir. Gerekli ilgiyi göstermeye devam ettiğinizde yavru kedilerin de çok sakin bir yapıya ulaşacağını unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.