Tüy Dökmeyen Kedi Türleri Hangileridir?

Hayvan severlerin yanı sıra kedi sahiplenmek isteyenlerin en çok merak ettiği soru; tüy dökmeyen kedi türleri hangileri olmuştur. Tüy dökmeyen kedi demek aynı zamanda tüyleri parlak kedi olarak adlandırılır. Kedilerin normal şartlarda tüy dökmemesi için kaliteli ve sağlıklı beslenmesi de önemlidir. Ayrıca tüylerin bakımı da bu süreçte önemlidir. Bu yazımızda sizlere tüy dökmeyen kedi türleri hangileri sorusunun yanıtlarını veriyor olacağız.

Bombay Kedisi

Bombay kedisinin tüyleri çok incedir. Ayrıca parlak ve yumuşaktır. Daima siyah olan bu kediler, bir köpek kadar eğitilebilecek durumdadır. Ayrıca Siyah Birman olarak da tanımlanmıştır. Renginden ötürü mini panter tabiriyle de tanınır. Ortalama 2.5 – 5 kilogram ağırlığında olan Bombay kedileri, tüy dökmeyen kedi türleri arasındadır.

Siyam Kedisi

Günümüzde oldukça popüler bir kedi türü olan Siyam kedisinin tüy yapısı oldukça incedir. Bu durum tüylerin dökülme riskini ortadan kaldırmıştır. Ayrıca deri ve tüy sağlığına önem verildiği zaman tüylerin hiçbir şekilde dökülmediği bilinir. Zahmetsiz bir kedi türü olan Siyam kedilerinin gözleri mavidir. Ülkemizde ilgi görmeye devam Siyam kedileriyle çok güzel dostluklar kurulabilir.

Cornish Rex

Derisinde kıvırcık tüyleri olan Cornish Rex kedilerinin tüyü dökülmez. Bu sayede kedi sahipleri daha az zahmet çeker. Bu kedinin oluşumu ise 1950’li yıllara dayanmaktadır. Devon Rex cinsi kedinin mutasyona uğramasıyla oluşan Cornish Rex kedileri bu nedenle ilgi görmektedir.

Bengal Kedisi

Son derece enerjik bir yapıda olan Bengal kedisi, tüy dökmeyen kedi türleri arasındadır. Ayrıca tüy bakımı konusunda sahiplerini yormayan bu kedilerin kürkleri dikkat çekiyor. Günümüzde Bengal kedisi sahiplenenler aslında bu özelliklerinden dolayı tercihlerini bu kediden yana kullanmaya devam ediyor.

Sibirya Kedisi

Sibirya kedilerinin tüylerinin düzenli taranması halinde tüy dökmediği bilinir. Ayrıca bakımının da özenle yapılması şarttır. Diğer kedilere göre düzenli tarama yapılarak tüy sağlığı korunabilir. Buna ek olarak solunum yetmezliği olan bireyler için zararsız olan Sibirya kedisinin tüy dökmeyen kedi türleri hangileri sorusuna verilecek en iyi yanıt olduğu unutulmamalıdır.

Sfenks Kedisi

Mısır kedisi olarak adlandırılan Sfenks kedisine ilk olarak Mısır çizimlerinde rastlanmıştır. Bu durum elbette Sfenks kedisini özel kılmaktadır. Hiçbir şekilde tüy dökme riski olmayan bu kedilerin alerjiye neden olmadığı da bilinir.

Tüy Dökmeyen Kedi Irkları

Günümüzde kedi sahiplenmek isteyenler tüy dökmeyen kedi ırklarını da merak ediyor. Öncelikle Asya kökenli bir kedi ırkı olan Burmilla’nın tüy bakımına ihtiyaç duymayan kediler arasında olduğu bilinmelidir. Sadece hafif taramalar ile tüy bakımı gerçekleştirilebilir. Bir diğer ırk ise ülkemizde ‘Habeş Kedisi’ olarak bilinen Abyssinian’dır. Kızılımsı tüy rengine sahip olan bu kedi ırkının haftalık tüylerinin taranması yeterlidir. Son olarak British Shorthair ırkı kediler aynı türdendir. Britanya kökenli olan bu kedilerin tüyleri oldukça kısadır. Vizon, siyah, krem, beyaz, mavi ve kızıl gibi renklerde olabilen bu kediler son derece sıcakkanlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.