Kedi Nanesi Hakkında Tüm Detaylar

Kedi nanesi nedir ve neden kullanılır gibi sorular her kedi sahibinin merak ettiği konulardandır. Elbette minik dostlarımızın tüketebileceği çok sayıda bitki türü bulunur. Bunlar arasında ballıbabagiller familyasına ait olan kedi nanesi de yer alır. Kedi otu olarak da adlandırılan bu bitkiyi severek tüketen minik dostlarımız, uzaktan kokusunu aldığında bile heyecanlanabiliyor. Avrupa’da yetişen kedi nanesinin içeriğinde nepetalakton maddesi vardır. Bu madde son derece güzel kokulu ve iki aynı tür kedi arasında etkileşim yaratan bir madde olarak tanınır. Kediler bu nedenle kedi nanesinden etkilenirken tadından ve kokusundan da zevk alır. Etkisi 15-20 dakika kadar süren kedi nanesinin en az 6 aylık kedilerde etki bıraktığı unutulmamalıdır.

Kedi Nanesi Ne İşe Yarar?

Kedilerin mutlu olmasını ve rahatlamasını sağlayan kedi nanesi, kediler tarafından ısırılabilir, yalanabilir ve hatta üzerinde uyunabilir. Son derece keyifli bir aktivite olan kedi nanesinin ne işe yaradığının bilinmesi de gerekiyor. Tüylerini yalayan kedilerin yuttukları tüyleri dışarı atmasında yani kedilerin kusmalarını sağlamada etkili olan kedi nanesi, dışkılama sürecine de yardımcı olur. İçeriğindeki yüksek lif oranı sayesinde bağırsakları yumuşatan kedi nanesi, bu özellikleri sayesinde çimden ayrılmaktadır. Üstelik kedi nanesi bu şirin arkadaşlarımızın modunu yükselttiği için genelde eğitim verilirken ödüllendirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Kedilere herhangi bir şekilde zarar vermeyen bu bitki bazı kedi türleri tarafından reddedilebilir ve hatta saldırgan tepkilerle karşılaşılabilir. Bu tür durumlarda kedinize zorla kedi nanesi vermemeniz önerilir.

Kedi nanesinin yanı sıra kedi nanesi tohumu da merak ediliyor. Nepeta olarak isimlendirilen bu tohum, yaşam alanlarında da yetiştirilebiliyor. Nanenin yetişme sürecinde ortaya çıkan güzel kokudan zevk alacak olan kedileriniz ayrıca bu tohumları tüketerek bağırsaklarını rahatlatabiliyor. Özellikle de başka kedileri rahatsız eden minik bir dostunuz var ise kedi nanesi tohumunun kokusuyla kendinden geçerek bu alışkanlığını bırakmaya başlayacaktır.

Kedi nanesi tohumunun yanı sıra kedi nanesi spreyi de kullanabilirsiniz. Bitkinin sprey forma getirilmesiyle tercih edebileceğiniz bu ürünler de kedinin motive olmasını sağlar. Ayrıca aromatik kokulara sahip olan kedi nanesi spreyinin çalkaladıktan sonra haftada 2-3 kez kullanabilirsiniz. Ancak kedi nanesi spreyi kedinizin üzerine değil, ilgi göstermesini istediğiniz nesne ya da eşyanın üzerine sıkılmalıdır.

Kedi Nanesi Nasıl Kullanılır?

Kedi nanesini evinde yetiştirmek isteyenler bu bitkiyi toplayarak kurutabilir. Alternatif olarak kedi nanesinden oyuncak yapabilir, pamuk ve elyaf kullanarak renkli bez içine bırakabilirsiniz. Bu sayede kedinizin ilgisini rahatlıkla çekmeniz mümkündür. Sprey ve yağ formları da bulunan kedi nanesini, kedinizin vakit geçirdiği bir eşyaya sıkmanız ya da sürmeniz yeterli olacaktır.

Kedi Nanesi Fiyatları

Kedi nanesi fiyatları satın almak istediğiniz ağırlığa göre değişiyor. Kedi nanesi fideleri 30-40 TL’den başlarken sprey formları 30 TL’den başlamaktadır. Elbette satın alacağınız yere göre de fiyatlarda değişiklikler olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir