Kedilerde Sürekli Isırma Nedenleri

Kedi sahipleri çoğu zaman şirin dostlarının ısırmalarından yakınmaktadır. Aslında her zaman sevimli olan kedilerin bazen can yakacak kadar ısırmaya yatkın olduğu gözlemlenebilir. Tam da bu noktada kedilerde sürekli ısırma nedenleri araştırılmalı ve altta yatan sebepler öğrenilmelidir. Yazımızın devamında kedilerde ısırma ve tırmalama nedenlerini tüm ayrıntılarıyla takip edebilirsiniz.

Kediler Neden Isırır?

Kedilerde ısırma hali farklı sebeplerden dolayı yaşanabilir. Yalnızca sinirlenen kedilerin ısırdığı bilgisi yanlıştır. Aşağıda paylaşacağımız başlıklar, kedilerde sürekli ısırma nedenleri olarak sıralanmaktadır.

Bakım Problemleri: Kediler bakıma oldukça düşkündür. Her zaman hijyenik bir ortamda yaşamak ister. Ayrıca tuvalet ve beslenme gibi ihtiyaçlarının da sorunsuz olarak karşılanmasını bekler. Bakımları yapılırken sinirlenmeleri de doğaldır.

Yorgun Olmak: Kediler oyun sırasında aşırı yorulabilir. Haliyle kedilerin yorulması onları ısırmaya sevk edebilir. Bunun nedeni, yoruldukları halde sahiplerinin oyunu bitirmemesi olabilir.

Kıskanç Olmak: Talepleri yerine getirilmediğinde veya sahiplerinin farklı canlılarla ilgilenmesi durumunda kediler agresifleşebilir. Bu durum, minik canlıların terk edildiklerini hissetmesine neden olur. Saldırgan bir tavır takınabilen kediler ayrıca tırmalamaya başlayabilir.

Stres: İnsanlar tarafından darp edilen ya da annesi tarafından terk edilen kediler aşırı streslidir. Bu tür kedilere yaklaşıldığında ciddi tırmalama ya da şiddetli ısırma gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Oyun: Kediler oyunu çok sever. Bu nedenle oyun sırasında avcılık yeteneklerini sergileyebilmek için çevredeki diğer kişileri ısırabilirler. Son derece normal olan bu duruma tırmalama da eşlik edebilir.

Kedim Beni Isırıyor, Neden?

Kediler bazen sahiplerini de ısırmaya başlar. Ayrıca daha önceki zamanlardan farklı olarak kedilerin sahiplerini ısırmaya başlamasının nedenleri aşağıdaki durumlardan kaynaklanabilir;

  • Kediniz hamilelik dönemine giriş yapmış olabilir. Kediler bu dönemde son derece hassastır ve hem ısırmaları hem de tırmalamaları doğaldır.
  • Kediniz kızgınlık döneminde olabilir.
  • Bilmediğiniz bir şekilde korkutulmuş ya da şiddete maruz kalmış olabilir.
  • Sahiplendiğiniz farklı bir hayvanı kıskanmış olabilir.

Kedimin Isıracağını Nasıl Anlarım?

Kedilerde sürekli ısırma nedenleri yukarıdaki gibi sıralanırken ısırıp ısırmayacaklarını anlamanın bazı yolları vardır. Öncelikle kediler ısıracağı kişiyi dikkatlice takip eder. Dakikalarca gözlerini ayırmadan izlediği kişiyi uygun zamanda ısırır. Isırma uyarılarından olan hırıltı da kedilerde sıkça görülür. Kedinin sert bir tonla hırıldaması, ciddi tedirginliğe neden olabilir. Ayrıca kediler kuyruğunu hızlı sallamaya başlarsa, ısıracağı anlamına gelebilir.

Kedilerin Isırması Önlenebilir mi?

Elbette kedilerin tırmalaması veya ısırması önlenebilir. Kedilerdeki ısırma içgüdüsünü azaltmak adına onlarla oyun oynayabilirsiniz. Ayrıca ısırma gerçekleştiğinde kedilere şiddet uygulanmamalıdır. Bu durum onları daha sinirli bir hale getirebilir.

Her zaman sevildiğini anlamak isteyen kedileri sakinleşmelerinin ardından başını okşarsanız tekrar ısırma durumu söz konusu olmayabilir. Ayrıca güzel davranışları sonrasında ödüllendirmek, onları eğitmek ve kedinin ısırmasından sonda şiddete başvurmadan tepkinizi belli etmek, ısırmayı tam anlamıyla engelleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.