Kedileri Anlama Yolları

Hayvanların duygularını keşfetmek için bilim insanlarının çok sayıda çalışma yaptığı bilinir. Özellikle de kedileri anlama yolları konusunda bu şirin canlıları sahiplenmek isteyenlerin çokça araştırma yaptığı unutulmamalıdır. Kedilerin davranışları ve duyguları daima tartışma konusu haline gelse de bu konuda dikkat etmeniz gereken çok sayıda faktör vardır. İlk olarak kedi sahipleri, bu canlıların duygularını keşfetmek için çıkardığı seslerden yüz ifadesine kadar her anı takip etmelidir. Ayrıca duygularının ne kadar yoğun olduğunu da bilmelidir. Kedilerin duyguları aynı zamanda onlarda çeşitli sinyaller ve hareket etme dürtüsü uyandırdığından bu konudaki bilgilere de sahip olmanızda yarar var.

Kedilerde Duygu Analizi

Kedilerin duyguları iki kategoride sınıflandırılır. Negatif ve pozitif olan bu duygular aslında teraziye benzetilir. Çünkü pozitif duygular yükselirken negatif duygular azalır. Bu konuyu bir örnekle destekleyecek olursak, kedinin strese girmesi veya hayal kırıklığına uğraması halinde saldırgan tavırlar sergileyebilir. Mutlu olması durumunda ise daha neşeli ve hareketli olabilir. Yine de kedilerin insanlara hangi duygularla bağlı olduğu netleşmese de sahiplenenlerin mutsuz veya mutlu olduğunu fark ettiği bir gerçektir. Bu sayede kedinizin hareketlerini analiz ederek ona göre yaklaşmaya devam edebilirsiniz.

Kedileri anlama yolları konusunda kedi sahiplerinin tam olarak aksiyon alabildiğini söylemek zordur. Yani yüzeysel anlamda mutlu, heyecanlı veya üzüntülü oldukları anlaşılabilir. Fakat bu duyguların miktarı tam olarak bilinmediği gibi kedilerin duygularını ne kadar yansıttığı da henüz netleştirilememiştir.

Kediniz Sizi Gördüğünde Miyavlamaya Başlıyor mu?

Kediniz genelde aç kaldığı veya susadığı zamanda miyavlamaya başlar. Ayrıca acıktığı zaman daha sessiz bir şekilde miyavlarlar. Fakat size bakarak miyavlıyorsa daha etkili bir iletişim beklediği düşünülebilir.

Kediniz Yanınıza Oturmaktan Hoşlanıyor mu?

Koltuğa oturduğunuz zaman hızlıca yanınıza gelen bir kediniz varsa, bu hareket sizi sevdiğinin en önemli göstergesidir. Çünkü kediler duygularını köpeklere göre daha etkin şekilde gösterme potansiyeline sahiptir.

Kediniz Sizi Tırmalamayı Bıraktı mı?

Tırmalamak kedilerde bir savunma mekanizmasıdır. Tamamen içgüdüsel bir şekilde zarar göreceklerini düşündükleri an pençelerini açığa çıkaran kediler yavruyken bu içgüdülerini bırakabilir. Elbette bu süreç tamamen size güvenmesiyle ilgilidir.

Tüm bu faktörlerin yanı sıra kediler sahipleri dışında farklı insanlarla vakit geçirmeyi sevmez. Özellikle de eve biri geldiğinde misafirlerden kaçıyorsa yalnızca sizi yanında istediğini anlayabilirsiniz. Ayrıca kedileri anlama yolları konusunda aşağıdaki durumlara bakarak onların ne istediğini fark edebilirsiniz;

  • Kediniz ayağınıza yatıyorsa size bir şeyler anlatmak istiyordur.
  • Kediniz size masaj yapmaya çalışıyorsa ciddi bir sevgi beslediğini gösteriyordur.

Aslında kedileri anlama yolları o kadar da zor değil. Paylaştığımız bu davranış şekillerini birleştirdiğiniz zaman onun hem size hem de çevreye karşı neler hissettiğini kolayca kavrayabilirsiniz. Özellikle de size olan sevgisini göstermek için gözlerini kırpabilir ya da mırıldanabilirler. Sinirli ve kırgın olduğunda ise sizden uzaklaşabileceklerini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.