Kedi Maltı Ne İşe Yarar? Kedilere Faydaları Nelerdir?

Kedi maltı ne işe yarar sorusu aslında her hayvansever tarafından merak ediliyor. Öncelikle kedi dostlarımız son derece titiz ve temiz canlılardır. Bununla beraber günün üçte ikisini uyumakla geçirirler. Kalan kısımda ise oyun oynar ve yemek tüketirler. Ayrıca kendilerini gün içinde sürekli yaladıkları da unutulmamalıdır. Dil ve ağız yapısı gereği vücudunun her bölgesine ulaşabilen kediler bu nedenle vücudunun tamamını yalayabilirler. Kedilerin dili pürtüklü olduğu için bir fırçaya benzer ve gün içinde sürekli yalama işlemine devam ederler. Sonuç olarak kedi dostlarımız gün içinde sürekli temiz kalmayı sürdürürler.

Kedilerde Tüy Dökme ve Tüy Yutma

Kedi dostlarımız pek çok faktöre bağlı olarak tüy dökebilir. Anormal ya da normal olarak karşılanabilen tüy dökme genelde yaşadıkları alanda gerçekleşir. Ayrıca kediler kendini sürekli yaladıkları için tüy yutma sorunuyla da çokça karşılaşılır. Mide ve bağırsak yolunu izleyen tüyler vücuttan çoğu zaman atılmaktadır. Bazen kediler yuttukları tüyleri kusarak çıkarabilir. Sindirim sisteminde yumak oluşumuna neden olan tüylerin bazen vücuttan atılamadığı da bilinir. İşte bu noktada kedi maltı devreye girer.

Kedi Maltı Neden Kullanılmalı?

Kedi maltı, yutulan tüylerin vücuttan atılmasını kolaylaştıran bir ürün olarak bilinir. Kıl yumaklarının sindirim sisteminde birbirine yapışmasını engelleyen kedi maltı bu sayede tüylerin vücuttan kısa sürede atılmasını sağlar. Düzenli bir şekilde kullanılması gereken kedi maltının bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Petshop’larda macun şeklinde satılan kedi maltı için elbette veteriner hekimden onay almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca kedi maltının belirli dozlarda kullanılması gerekiyor. Bu dozların miktarını da veteriner hekim belirler. Aşırı miktarda kullanılan kedi maltının sindirim sistemi hastalıklarına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Özet olarak kedi maltının, yutulan tüylerin vücuttan kolay atılmasını sağlayan bir ürün olduğunu paylaştık. Ayrıca midede tüy yumağı oluşmasını engelleyen kedi maltı bu sayede kedinizin gün içinde sağlıklı yaşamasını sağlar. Tüy yumaklarının vücuttan atılmaması birtakım hastalıklara davetiye çıkarabilirken kedilerin stresli bir gün geçirmesine sebep olabilir. Kedilerde stres demek aynı zamanda iştahsızlık ve huzursuzluk anlamına gelir. Bu yüzden kedi maltının düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.