Kedi Korkusu Neden Olur, Kedi Korkusunu Nasıl Yenerim?

Birçok kişi kedileri can-ı gönülden sevdiğini söyler ancak onlardan da aynı zamanda korkar. Bazıları kedi tüylerinden bazıları da patilerinden huylanabilir. Elbette bu durumların tamamı normaldir. Kedinin fotoğrafını gördükten sonra bile ürken çok sayıda insanın varlığından söz edebiliriz. Kedi gördüğünde abartılı seviyelerde tepki veren kişiler için bu içeriğimizde kedi korkusu neden olur, kedi korkusunu nasıl yenerim gibi soruların yanıtlarını paylaşıyor olacağız.

Kedi Korkusu Nedenleri

Kedi korkusunun tıptaki adı, Ailurofobi’dir. Bazı kişiler kedileri gördüğü anda aşırı gerginlik, ateş basması, titreme, terleme , çarpıntı ve nefes darlığı gibi sorunlarla da karşılaşmaktadır. Genelde bayanlarda görülen kedi fobisi daha önceki zamanlarda ve hatta çocukluk çağında yaşanan travmatik olaylardan kaynaklanabilir. Örnek verecek olursak, küçük yaşlarda kedi tarafından ısırılmak, kedi saldırısına maruz kalmak ya da kedinin üzerine doğru koşması gibi durumlar, kedi fobisine neden olabilir. Oysa patili dostlarımız bize her zaman sadık canlılardır ve çok sevimlidirler.

Bazen de ebeveynlerin çocuklarına karşı kediler için söylediği ‘ona yaklaşma ısırır’, ‘kedilerden uzak dur, pati atar’, ‘kedi her zaman tırmalar’ gibi yanlış ve üzücü telkinler de kedi fobisine neden olabilir.

Günümüzde dişli, kuyruklu ve tüylü canlılardan korkan kişi sayısının aslında çok fazla olduğunu söylemek yanlış olabilir. Yine de patili dostlarımızdan korkan, gördüğü anda uzaklaşan ve her zaman zarar göreceğini düşünen kişilerin varlığından söz etmek mümkündür. Çocuklarda kedi fobisinin oluşmaması için anne ve babalara bazı sorumluluklar düşüyor. Çocuklarını korkusuz bir şekilde eğiten ebeveynler bu süreçte kedi ve köpek gibi sevimli canlıların da mutlaka ilgi beklediğini ve durduk yerde zarar vermeyeceğini çocuklarına anlatmalıdır.

Kedi Korkusunu Nasıl Yenerim?

Kedi korkusu yani kedi fobisi elbette kalıcı bir şekilde tedavi edilebilir. Her psikolojik durumda olduğu gibi kedi fobisinde de deyim yerindeyse iş beyinde bitmektedir. Kedi imajının farklı bir korkunun ifadesi olduğunu kişiye anlatarak korku üzerinde duyarsızlaştırma terapileri günümüzde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Ayrıca terapi sırasında korkuların aslında kedilerden dolayı değil, kişisel olarak düşüncelerde simgeleştiğini öğrenen bireyler kısa sürede kedi fobisinden kurtulabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.