Kediler Nasıl Yıkanır, Kedi Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kedilerin yıkanma sürecine her zaman dikkat edilmelidir. Çünkü kedilerin yaşamı boyunca bir yıkama limitine sahip olduğu bilinmelidir. Çok sık yıkanan patili dostlarımızın deri altındaki yağ tabakasının zayıfladığı unutulmamalıdır. Bu zayıflama ile beraber incelen yağ tabakası birtakım hastalıklara neden olabilir. Bu yazımızda sizlere kediler nasıl yıkanır, kedi yıkarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kedimi Nasıl Yıkamalıyım?

Kedinizi yıkamadan önce bazı malzemeleri hazırlamanız gerekiyor. Ayrıca bazı önlemleri almanızda fayda var. İlk olarak kedinizin size pati atması halinde yaralanmanızı engellemek adına tırnaklarını kesmeniz gerekiyor. Bu süreçten sonra yıkanma suyunun aşırı sıcak olmaması önemlidir. Ilık bir su kedilerin yıkanması için idealdir. Yıkama sırasında ayrıca 1 kişiden destek almanızı öneriyoruz. Suya ilk temasın ardından kedinize güzel sözler söylemeli ve onu rahatlatacak şekilde sevmeye başlamalısınız. Bazı kediler sudan nefret ettiği için son derece hırçın ve sinirli olabilir.

Yıkama sırasında kedinizin patilerinden ve ensesinden tutulması gerekiyor. Bu süreçte sizler de kediler için özel tasarlanan kedi şampuanını nazik bir şekilde patili dostunuza sürmeli ve durulamalısınız. Kediyi kendi şampuanı dışında farklı bir temizleme ürünüyle yıkarsanız ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşması mümkündür. Ayrıca yavru kedileri yıkamak çok daha zor olacaktır. Bu nedenle ilk denemenizde başarısız olursanız yavru kediyi yıkamak için ısrar etmemenizi öneriyoruz.

Kedimi Yıkadıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Kedinizi yıkadıktan sonra vakit kaybetmeden kurutma işlemine geçmeniz gerekir. Yıkandıktan hemen sonra sıcak bir ortama alınması gereken kedinin, saç kurutma makinesiyle kurutulması tavsiye edilir. Ancak bazı kediler fön makinesinden korktuğu için dilerseniz havluyla kurutabilirsiniz. Kurutma sırasında özel kedi taraklarıyla deriyi taramalı ve tüy bakımını da aynı anda gerçekleştirmelisiniz.

Yıkamadan sonra kedinizin tüylerinde ciddi bir dökülme yaşanıyorsa muhtemelen kedi mamasından veya bir hastalıktan şüphe duyulabilir. Bireysel müdahalelerden kaçınarak kedinizi doğrudan veteriner hekime götürmeli ve varsa bir hastalık anında teşhis edilmelidir. Aslında kolay gibi görünen kedi yıkama, dikkat edilmediği zaman kötü sonuçları beraberinde getirebilir. Dilerseniz konuyla ilgili veteriner hekiminize de danışabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.