Kedi Isırması Durumunda Ne Yapılmalı?

Kedi ısırığı aslında tehlikeli bir durumdur. Isırdıkları zaman dokulara rahatça ulaşabilen bakterileri bulaştıran sevimli dostlarımızla ilgili çok sayıda araştırma yapılmıştır. Örneğin Amerika’da her 3 hastadan 1’i, kedi ısırmasından kaynaklı hastanede tedavi görmektedir. Ayrıca bu hastaların bir kısmında da ameliyat söz konusu olmaktadır. Kedi ısırmasının tehlikeli olmasının altında bazı nedenler var. Bunlardan en önemlisi, kedilerin ağzında çok fazla mikrop birikmesidir. Köpeklerde mikrop birikimi kedilere göre daha azdır.

Uzmanlar köpek dişlerinin küt olması nedeniyle ısırma sırasında derinlere nüfuz etmediğini ancak kedilerde bu durumun tam tersinin yaşandığını aktarmaktadır. Öyle ki kedi ısırıklarında dişlerin keskin olması, eklemlere ulaşan bakteri miktarını da artırmaktadır. Küçük bir ısırıkta bile bakteri bulaştırabilen şirin dostlarımızı kızdıracak herhangi bir davranışta bulunmanız bu yüzden yanlıştır. Aslında sadece bu yüzden değil, onların strese girmesini engellemek için de her zaman ilgi ve sevgiyle yaklaşmamız gerekir.

Kedi ısırığıyla bulaşacak bir bakteri önce kan daha sonra ise immun sistemden korunuyor ve gelişebilecekleri ortama kısa sürede ulaşabiliyor. İşte bu yüzden kedi ısırıklarından korunmamız önem arz ediyor.

Kedi Isırmasına Karşı Yapılması Gerekenler

Kedi ısırığına karşı vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Çünkü kedi yaralanmalarında belirttiğimiz üzere vücuda çok sayıda bakteri girişi olabilir. Tedavi aşamasında genelde antibiyotikler kullanılmaktadır. Ağızdan alınan bu antibiyotikleri sadece doktor reçete edebilir. Ancak herhangi bir eklemden ısırılan kişilerin bu aşamada riskli konumda olduğu da unutulmamalıdır.

Günümüze kadar yapılan araştırmalar neticesinde, kedi ısırığına maruz kalan bireylerin yaralarını ciddiye alması belirtilmektedir. Bu sürecin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi de önemlidir. Deride başlayabilecek şişkinlik durumunda doktorun son derece hızlı bir şekilde sorunlu bölgeye müdahale etmesi gerekir.

Sonuç olarak patili dostlarımız elbette her ne kadar tehlikesiz görünse de onları sinirlendirmemiz, hoşlarına gitmeyen bir davranışta bulunmamız, bizi ısırmalarına neden olabilir. Olası ısırılmalara karşı vakit kaybetmeden hastanelerin acil servisine başvurmamız gerekiyor. Bireysel olarak yapacağınız müdahaleler ile yaralı bölgenin de enfeksiyon kapmasına neden olabilirsiniz. Bu durum bir süre sonra daha ciddi boyutlarda tehlike oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.