Hayvanlar Soğukta Üşür mü?

Hayvanlar soğukta üşür mü, hemen herkesin merak ettiği ve özellikle kış aylarında sıklıkla kafalara takılmakta olan bir sorudur. Havaların soğumasıyla pek çok hayvan sever hayvanları soğuk havalarda üşüyüp üşümedikleri hakkında endişe duyarlar. Evlerini bir evcil hayvan ile paylaşmakta olan kişilerde evin sıcaklığının yeterli olup olmadığını düşünmektedir. Özellikle kediler ve köpeklerin soğukta üşüyüp, üşümedikleri hayvan severler tarafından oldukça merak edilmektedir. Her hayvan kendine ait farklı yaşam özellikleri olan birer canlıdır. Dolayısıyla hayvanların soğukta ne derece üşüdükleri hakkında tek bir cevap verilmesi mümkün değildir. 

Fakat uzmanlar tarafından hayvanların vücutlarının da soğuklara karşı tepki gösterdiği ve üşüdükleri söylenmektedir. Pek çok kişi özellikle köpeklerin kış aylarında herhangi bir soğukluk hissetmediklerini ve üşümediklerini düşünmektedir. Fakat bu doğru bilinen bir yanlıştır. Köpekler de kendi içlerinde pek çok farklı ırk ve çeşide ayrılmaktadır. Özellikle soğuk ülkelerden gelen ırklara sahip olmayan köpekler, kış aylarında soğuktan oldukça etkilenmektedir. Soğuğa dayanıklı bir ırktan gelen köpekler diğer köpeklere göre soğuktan daha az etkilenmektedir. Neredeyse her eve girmiş olan kedilerin de soğuktan etkilenmedikleri düşünülmektedir. Aslında genellikle sıcak olan bu hayvanlar da bazı durumlarda soğuktan etkilenerek, üşümektedir. Özellikle kedilerin ve köpeklerin soğuk kış aylarında üşüdüklerinde tıpkı insan gibi titredikleri gözlenebilir. 

Hayvanlar Soğuktan Nasıl Korunur? 

Hayvanlar soğukta üşür mü sorusuna verilecek cevap genellikle evet olmaktadır. Hayvanların pek çoğu tıpkı insanlar gibi kış aylarında soğuktan etkilenerek üşümektedir. Özellikle evlerde insanlar ile birlikte yaşamaya alışık hale gelen kediler ve köpekler soğuktan oldukça etkilenmektedir. Evlerde olan kedi ve köpekler kadar, soğuk havaların dışarıda yaşamakta olan hayvanları daha çok etkilediğini unutmamak gerekir. Hayvanların üşüme eşikleri insanlar ile aynı düzeyde bulunmamaktadır. Bu sebeple bir hayvanın üşüdüğünü düşündüğünüz taktirde almanız gereken önlemler de bu durumu göz ardı etmemeniz gerekir. 

Hayvanların soğuktan en az şekilde etkilenmesi için besin tüketimlerine dikkat etmek gerekmektedir. Vücudunum ihtiyacı olan besinleri tüketen hayvanlar çok ciddi bir üşüme problemi ile karşı karşıya kalmamaktadır. Eğer bahçenizde bakmakta olduğunuz bir evcil hayvanınız bulunuyorsa, havanın çok soğuk olduğu dönemlerde onu içeriye almanız önerilebilir. Bu seçeneği istemeyen hayvan severlerin, bahçede baktıkları hayvanları için alacakları uygun yatak da bu problemi çözecektir. Hayvanların normal hallerinin dışında, hareketsiz ve uykulu olmaları üşüdüklerini gösterebilir. Hayvanların üşüdüğünü düşündüğünüz taktirde bir süre onları gözlemlemeniz gerekir.  

Sokak Hayvanlarını Soğuktan Korumak İçin Yapılacaklar

Soğuktan yalnızca evde bakılmakta olan hayvanların etkilenmediğini de unutmamak gerekir. Sokakta yaşayan hayvanlar, evdeki hayvanlara göre üşüme problemi ile çok daha iç içe şekilde yaşamlarını sürdürmektedir. Özellikle soğuk kış aylarında sokakta yaşamakta olan hayvanlar için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Sokak hayvanları için uygun görülen yerlere mama koymak oldukça önemlidir. Hayvanlar yeterli miktarda beslenme sağladıkları taktirde üşüme problemleri yüksek oranda ortadan kalkmaktadır. Fakat kış aylarında yemek bulmak sokak hayvanları için hiç de kolay bir durum değildir. Bu sebeple ulaşabilecekleri yerlere mama ve su koyarak, yaşadıkları problemler hakkında yardımcı olabilirsiniz. Hayvanlar soğukta üşür mü sorusu hakkında endişe duyan kişiler, soğuk aylarda sokak hayvanları için belirli bölgelere köpek kulübesi de koyabilir. Köpek kulübeleri soğuklardan korunmaları adına köpeklere yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.