Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerde kızgınlık dönemi hem kediler hem de sahipleri için oldukça zorlayıcı bir dönem olarak bilinen süreçlerin arasında gelmektedir. Kediler doğaları gereği hayatlarının belirli dönemlerinde üreme döngüsüne girerler. Bu döngüler en genel tanımı ile kedilerde kızgınlık dönemi olarak da bilinir. Kızgınlık dönemlerinde kedilerin hayat konforlarını düşüren bir dönemdir. Bu dönem yaşadıkları problemler dolayısıyla normalden çok daha huysuz ve hırçın olabilirler. 

Kediler kızgınlık Dönemlerinde Nasıl Davranırlar?

Kedilerin kızgınlık adı verilen çiftleşme dönemleri her kedi için farklılık gösterebilir fakat çoğu kedi için ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yaşanmaktadır. Bu dönem kediler oldukça hırçın ve asabi davranışlarda bulunabilirler. Bunun sebebi doğal içgüdülerinin izin verdiği şekilde davranamıyor olmalarıdır. Kedilerin kızgınlık dönemlerindeki davranışları kedilerin cinsiyeti ile ilgili olarak da değişiklik gösterir. Dişi kediler kızgınlık dönemine girdikleri süreçlerde normalden çok daha fazla idrar yapmaya başlarlar. Dişi kedilerin kızgınlık dönemin girdiğinin en belirgin belirtileri arasında bu gelmektedir. 


Ayrıca sahiplerinin dikkatlerini çekmek isteyen tavırlarla, normalden fazla ve gürültülü şekilde miyavlamaları da kızgınlığın işaretlerinden biri olabilir. Bu dönemlerde dişi kediler, erkek kedilerin ilgilerini çekebilmek adına tuvaletleri haricinde başka bölgelere de idrarlarını yapabilirler. Erkek kediler ise kızgınlık dönemlerinde işaretleme adı verilen davranışı gösterirler. İşaretleme denilen bu davranış kedini idrardan çok daha yoğun şekilde bulunan sıvıyı etrafa püskürtmeleri ile gerçekleşmektedir. Erkek kediler için kızgınlık döneminin en belirgin özellikleri arasında bu işaretleme davranışı gelmektedir. 

Kedilerin Kızgınlık Dönemlerinde Ne Yapmak Gerekir? 

Kedilerin kızgınlık dönemi kediler için oldukça konforsuz geçen bir süreçtir. Bu sürecin tamamen ortadan kaldırılması için yapılabilecek tek şey kedilerin kısırlaştırılmasıdır. Fakat kedilere kızgınlık dönemlerinde kısırlaştırma işlemi uygulanamaz. Bunun haricinde kedilerin kısırlaştırılması için engel olabilecek farklı etkenler de bulunabilmektedir. Dolayısıyla kedilerin kızgınlık dönemlerinde nasıl davranılması gerektiği sahipleri tarafından en sık araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu dönemlerde kediler daha fazla ilgi isterler ve daha hırçın olurlar.


Kızgınlık döneminde kedinizi sakinleştirmek için yapabileceğiniz şeylerin arasında onunla oyunlar oynamak bulunur. Oyun oynayan kediler bir süre sonra yorulacakları için akşamları daha rahat şekilde ve daha uzun saatler boyunca uyuyabilirler. Gece uykusundan önce kedileri beslemek de bu dönem yapılabilecek farklılıklardan biridir. Gece beslenen kediler daha rahat bir uyku uyuyabilirler. Bunların haricinde internette pek çok yerde bulunan kedi sakinleştirme müziklerinden de yararlanmak mümkündür. Kedileri rahatlatmak için üretilmiş olan bu müzikler kızgınlık dönemlerini daha sakin geçirmelerine yardımcı olmaktadır. 

Kedilerin Kızgınlık Dönemleri Ne Kadar Sürmektedir?

Her kedinin kendine ait bir hayat döngüsü bulunmaktadır. Karakterleri ve yapıları olarak tamamı birbirinden ayrı olan kedilerin kızgınlık dönemleri hakkında tek bir süre verilmesi beklenmemelidir. Her kedi için değişmekte olan bu süre ortalama olarak birkaç hafta sürmektedir. Bu süre bazı kediler için kısalabilirken, bazı kediler için ise uzayabilir. 

Kedilerde kızgınlık dönemi hayat döngülerinin yaklaşık olarak 6. ayında başlamaktadır. Elbette bu süre de her kedi için farklılık gösterebilecek bir zamandır. Gelişim ve hayat tarzları da bu zamanın değişmesi hakkında öneme sahiptir. Kimi kedilerin henüz 4 aylıkken kızgınlık dönemine girebilecekleri gibi, kimi kediler ise çok daha uzun süre sonra bu dönemi yaşayabilir. Bu tamamen kedinin hormonlarına ve doğasına bağlı şekilde bulunmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.