Kedilerin Yüksekten Düşmesini Engelleme

Kedilerin yüksekten düşmesini engelleme kedilerin bu sebeple herhangi bir sendrom yaşamaması adına araştırılması gereken bir konudur. Kediler yapıları gereği tırmanmayı seven ve çok hızlı hareket eden canlılardır. Fakat bu özellikleri bazen istenmeyen kazaları meydana getirebilir. Kedilerin yüksekten düşmesi ise bazen yüksekten düşme sendromu gibi istenmeyen durumları doğurabilir. 

Kediler Yüksekten Düşerse Ne Olur

Kediler bilinenin aksine her zaman dört ayaklarının üzerine düşmezler. Kediler yüksekten düşmeleri durumunda hızla yere çarpılabilirler, öyle ki bu çarpılmanın sonucunda vücutları şok geçirebilir. Bu hiçbir kedi severin karşı karşıya kalmak istemediği bir durumdur. Çünkü kedilerin geçirdikleri bu şok ciddi rahatsızlıkların ve sakatlıkların habercisi olabilir. Yüksekten düşen kedilerde en sık görülen rahatsızlıklar arasında iç kanama ve vücutta kırıklar gelmektedir.

Kedilerin Yüksekten Düşmesini Engellemek İçin Neler Yapılabilir? 

Kedilerin yüksekten düşmesi, kedi sahipleri tarafından önlemlerin alınabileceği bir durumdur. Evde yaşayan kediler camdan aşağı atlama riski ile içe içe yaşayan kedilerdir. Özellikle camın dış tarafında bulunan kuşlar gibi pek çok farklı etken kedileri heyecanlandırır. Heyecanlanan kediler ise kuşları yakalamak amacı ile nereye gittiklerinin bilincinde olmadan çok hızlı hareket ederler. Bu esnada eğer camlarda herhangi bir koyucu önlem yoksa kediler çok yüksek katlardan aşağı düşebilirler. Bunun haricinde cam önünde ve balkonlarda vakit geçirmeyi seven kediler içinde yüksekten düşme riski oldukça yüksek şekilde bulunmaktadır. 


Özellikle bu gibi durumlarda kedilerin yüksekten düşmesini engelleme adına kedi sahiplerinin camlarına file takmak gibi önlemler almaları şiddetle tavsiye edilmektedir. Pek çok yerde satılmakta olan kedi güvenliği ürünleri de kedi sahiplerinin bu problemini çözmek adına hizmet sunmaktadır. Apartmanda yaşayan kedilerin düşme riski yaşadıkları bir diğer yer ise yangın merdivenleridir. Yangın merdiveni kedilerin ilgililerini çektiği için kediler uzak duramazlar. Fakat bu durum kedilerin yüksek yangın merdiveninden aşağı düşmesi ile sonuçlanabilir. Bunun yaşanmaması adına kedilerin yangın merdivenine ulaşacakları yerler kapalı ve gözetim altında tutulmalıdır. Dolayısıyla kedilerin yüksekten düşmesini engellemek için sahipleri tarafından mutlaka önlemler alınmalıdır.

Yüksekten Düşen Kediye Ne Yapılır? 

Kediler pek çok sebepten dolayı yüksekten düşme gibi istenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalabilirler. Eğer yüksekten düşmüş bir kedi ile karşı karşıya kalırsanız izlemeniz gereken yollar bulunmaktadır. Bunlardan ilki yüksekten düşen kedilerin yanına sakin bir şekilde yaklaşılması gerektiğidir. Çünkü yere düşen kedi, düşmenin etkisiyle panik ve korku içinde olacaktır. Sizin de kediye bu şekilde yaklaşmanız onu daha çok korkuturken aynı zamanda kaçmaya çalışmasına da sebep olacaktır. Yüksekten düşen kedinin stres seviyesinin daha da yükselmemesi için olabildiğince sakin şekilde yaklaşmanız gerekir. Düşen kedinin yanına giderken yanınıza bir kedi kutusu almanızda fayda olacaktır.


Eğer kedi kutusu yakınlarda bulunmuyorsa kediyi içerisine koyabileceğiniz güvenli ve konforlu bir kutuya ihtiyacınız olacaktır. Fakat düşmüş olan kediyi bu kutuya yerleştirirken çok sakin ve dikkatli olmak gerekir. Kedi korkacağı için saklanmaya çalışabilir, bu esnada da size zarar veren hareketlerde bulunabilir. Kedilerin yüksekten düşmesini engelleme mümkün olmadığı taktirde düşen kediyi olabildiğince hareket ettirmeden ve vakit kaybetmeden veterinere götürmek gerekir. Veterinere götürürken sarsmamak, hareketi kısıtlı tutmak ve bükmemek var olan hasarın artmaması adına önemlidir. Bu esnada kedilerin solunum problemi yaşayıp yaşamadıklarını da kontrol etmek gerekir. Eğer kedinin şiddetli kanaması var ise veteriner yolunda bez ile basınç uygulanması gerekir. Aksi halde yol boyunca kaybettiği kan olumsuz durumlara yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.