Kedili Evde Balık Bakımı

Kedili evde balık bakımı pek çok evde gerçekleştirilen bir durumdur. Gerekli şartlar ve koşulların sağlanması doğrultusunda kedilerin bulundukları evlerde de balık bakımı yapılabilmektedir. Fakat elbette her iki türden canlıya da herhangi bir zarar gelmemesi adına dikkat edilmesi gereken etkenler bulunmaktadır.

Kediler Balıklara Zarar Verir mi? 

Evde balık bakmak için kurulan akvaryumlar hem dekoratif olarak ilgi çekicidir, hem de balıklar hayvan severler tarafından oldukça sevilmektedir. Tüm bu sebepler dolayısıyla pek çok kişi evlerine akvaryum kurmak isteyebilirler. Fakat bazı durumlarda evlerine akvaryum kurmak isteyen kişilerin hali hazırda kedileri de var olabilir. Bu durumlarda hayvan severlerin aklına kedili evde balık bakımı konusu takılmaktadır. Hayvan sahipleri evdeki kedinin akvaryum içindeki balığa zarar verip vermeyeceği hakkında tedirginlik yaşayabilir.


Her ne olursa olsun kedilerin avlanma içgüdülerini de göz ardı etmemek gerekmektedir. Ev kedileri belirli bir süre içerisinde yırtıcı iç güdülerinden uzaklaşsalar da, bu tamamen unuttukları anlamına gelmez. Kediler doğaları gereği avlanmaya karşı merakları olan hayvanlardır. Dolayısıyla akvaryum içinde hareket halinde olan balıklarla karşı tehlikeli olabilirler. Bu durumun önüne geçmek adına, hem kedi hem de balık için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Dolayısıyla kedilerin içgüdüsel olarak balıklara zarar vermek istemeleri beklenmeyen bir durum değildir.

Kedili Evde Balık Bakımı Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Kediler hareket eden her nesneye karşı büyük bir heyecan içerisinde olurlar. Balıkların akvaryumda hareket halinde olması ise onların ilgisini oldukça çekecektir. Kediler ve balıkların beraber yaşayabilmeleri adına belirli bir denge kurulması gereklidir. Yoksa kediler, balıklar için oldukça tehlikeli canlılar olabilirler.  Kedili evde balık bakımı için öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken etken doğru akvaryum modelinin seçimidir. Kedili evde akvaryum kurulacağı esnada akvaryum kedilerin atik ve hareketli canlılar olduğunu göz ardı etmeden seçilmelidir. Aksi halde balıkların canı tehlikede olacaktır. Bunun haricinde akvaryum ve akvaryum suyuyla temas halinde olmak da kediler için çok sağlıklı olmayabilir. Kediler eğer akvaryum suyuna ulaşabiliyorlar ise patilerini bu suya sokarak tanımak isteyeceklerdir. Kedilerin çok meraklı canlılar olduğunu unutmamak gerekir. dolayısıyla akvaryum kurulumu eğer mümkünse kedilerin ulaşamayacağı bir yere yapılmalıdır.
Bunun haricinde akvaryumların üst açıklığı hesaplanırken mutlaka kediler göz önünde bulundurulmalıdır. Akvaryumun temizliği, balıkların bakımı ve yemlenmesi gibi işlemler için akvaryumların tepelerinde açıklık bulunmaktadır. Bu açıklık kedilerin balıklara ulaşabilecekleri kadar geniş bir açıklık olmamalıdır. Ayrıca kediler yüksek yerleri sevmeleri sebebiyle akvaryumun tepesine çıkmak isteyebilirler. Bu durumun yaşanabileceğini de göz önünde tutarak akvaryum malzemesi seçimi bu şekilde yapılmalıdır. Hafif ve ince materyallerden üretilen akvaryumlar güçlü olmayacakları için kedileri taşıyamaz. Akvaryum kapağının kediyi taşıyamaması durumunda da kediler kaza yaşayabilir. Bu tür ev kazaları ne balıklar ne kediler için sağlıklı durumlar değildir. Akvaryumlar içerisinde bulunan motorları sebebiyle elektrik akımına sahiptirler. Dolayısıyla kedilerin kesinlikle akvaryumun içlerine ulaşmamaları gerekmektedir. Kedili evde balık bakımı yapmak isteyen kişilerin akvaryumlarını dayanıklı ve ağır malzemeden seçmeleri bu sebepler dolayısıyla önemle tavsiye edilmektedir. Dayanıklı malzemeden üretilmiş olan bu akvaryumun güvenli bir yere yerleştirilmesi gerekir. Özellikle kediniz geceleri uyanık kalıyorsa, bu saatlerde akvaryumun bir ışığı varsa kapatmanız faydalı olabilir. Bu şekilde kedinizin ilgisini çekmeyecektir. Bu yöntemler ile kediler ve balıklar birlikte yaşamaya alışabilecek canlılardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.