Kediler için Evde Olmaması Gereken Bitkiler

Bizler için son derece faydalı olarak tanımlamış olduğumuz bazı bitkiler, kediler için evde olmaması gereken bitkiler ve çeşitlerini de maalesef ki bulunduruyor. Bitkiler evcil hayvan dostlarımız için toksik yönlere sahip olabilir. Evcil hayvan sahiplerinin evlerinde dikkat etmesi gereken zehirli bitkileri iyi bilmesi ve bu duruma karşı tedbirli olması gerekmektedir.

Bazen kedilerin zehirli bir bitkiye sürtmesi iltihaba, solunum yetmezliği gibi problemlere ve bazı alerjik komplikasyonlara neden olabilir. Farkında olmazsak yeşil bitkiler yeme ihtiyacından dolayı miniklerimiz bu bitkileri tüketebilir. Bu nedenle bitkileri evdeki değer verdiğimiz sevimli dostlarımıza göre seçmeliyiz.

Kapalı ve balkon bitkilerinin neden olduğu zehirlenmeler, veteriner hekimlerin her gün karşılaştığı sorunlardan biridir. Bunun nedeni, birçok evcil hayvan sahibinin bitkilerde bulunan toksik etkilerin farkında olmamasıdır. Köpeklerimiz ve kedilerimiz mide bulantısı gibi bazı rahatsızlıklarını yatıştırmak için otlar kullanır. Hangi bitkilerin kendilerine zehirli etkileri olabileceğini hiçbir şekilde anlayamayacakları için onlara iyi bakmak ve onları uzak tutmak tamamı ile bizim görevimizdir.

Aloevera

İyileştirici ve bakımı kolay özellikleriyle son zamanlarda evlerde popülerlik kazanan aloevera bitkisi, evcil hayvan dostlarımız için oldukça zehirli bitkilerden biridir. Kediler için evde olmaması gereken bitkiler arasında bulunan aloe cinsinin çoğu bitkisi, “Aloe Latex” olarak bilinen zehirli bir bitki özü içerir. Sarı rengiyle ayırt edebileceğiniz bu özün iyileştirici özellikleri, minik dostlarınızı cilt ve burun tahrişleri, bağırsak sorunları ve kalp ritmi bozuklukları ile baş başa bırakabilir.

Flamingo Çiçeği

Antoryum adı da verilen flamingo, evlerimizde görmekten keyif aldığımız çiçekleriyle en sevilen bitkilerden biridir. Ancak sevimli arkadaşlarımız için oldukça zehirli bitkilerden biridir. Bu bitkinin çiçekleri ve kökleri kalsiyum oksalat adı verilen zehirli bir madde içerir. Bu madde özellikle kediler için çok tehlikelidir ve yüzün bazı bölgelerinde şişkinlik, ağız bölgesinde yaralanmalar, dil felci ve sürekli olarak kusma eğilimi gösterme gibi problemlere yol açabilir.

Para Ağacı

Para çiçeği ve aynı zamanda yeşim çiçeği olarak da adlandırılan bu bitki büyümesi kolay ve sahibine şans ve kısmet getirdiği söylenen bir bitkidir. Koyu yeşil renkli bir sürü yaprağı vardır ve ahşap şekilde bir gövde ile karakterizedir. Ancak bu bitki kediler için son derece zararlıdır. Yutulduğu taktirde kedilerde kusma, depresyon, ishal ve koordine problemleri gibi pek çok problemlere yol açabilir. 

Kılıç Çiçeği

Gerek tüm ışık şartlarına kolayca uyum sağlaması gerekse çok özenli bir bakım gerektirmemesi ile hemen hemen herkesin tercih etmiş olduğu bu bitki insanlar açısından hiçbir zarar barındırmasa da kediler için toksin bir bitki türü olarak bilinmektedir. 

Pothos (Salon Sarmaşığı)

Gerek kolay bir şekilde bakımının yapılabiliyor oluşu ile gerekse evlerimizde doğal havalar estirmesi ile hem deneyimli hem de yeni bitki severler tarafından sık sık tercih edilen Pothos salon sarmaşığı bitkisi de kediler için evde olmaması gereken bitkiler arasında bulunuyor. Kedilerin bu bitki ile temas etmesi herhangi olumsuz bir duruma yol açmasa da bu bitki yutulduğu taktirde kedinizin ağız bölgesinde derin bir yanma hissi yaşatacaktır. Aynı zamanda da kedinizin kusmasına sebep olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.