Kedilerde Sindirim Sistemi Problemleri

Kedilerde sindirim sistemi problemleri en sık yaşamakta olan oldukları problemlerin başında gelmektedir. Kedilerin bu alanda yaşadıkları problemlerin altında pek çok farklı neden yatabilmektedir. Fakat bu problemlerin sebebi ne olursa olsun yaşam konforlarını etkilememeleri adına kısa süre içerisinde çözüme kavuşturulması gerekir. Hayatlarının farklı dönemlerinde bu gibi problemler yaşayabilecek olan kedilerin yaşam konforu yüksek oranda düşmektedir. Kediler bu gibi problemler yaşadıkları taktirde, sahipleri tarafından gözlemlenerek kısa süre içerisinde müdahale edilmelidir. Bu müdahaleler işinde uzman veteriner hekimler tarafından profesyonel şekilde gerçekleştirilmelidir. Kedilerin sağlıkları ile ilgili herhangi bir problem yaşamamaları adına periyodik aralıklarla veteriner hekim tarafından muayene edilmeleri oldukça önemlidir. 

Kedilerde Sindirim Sistemi Problemleri Nelerdir? 

Kediler birbirinden çok farklı sindirim sistemi problemleri yaşayabilir. Bazı durumlarda yaşanan bu problemlerin altında çok ciddi hastalıklar yatıyor olabilmektedir. Bu gibi durumların kısa süre içerisinde anlaşılıyor olması tedavi sürecinin aksamaması adına çok önemlidir. Kedilerin en sık yaşadıkları problemlerin başında sindirim sistemi problemleri gelmektedir. Bu sebeple kedi sahipleri tarafından alışılmış olan bu durum, daha ciddi bir problem yaşamamak adına göz ardı edilmemelidir. Kedilerde sindirim sistemi problemleri genellikle sık aralıklarla istifra etmeleri şeklinde görülmektedir. En belirgin belirtilerin arasında bulunan kusma problemi kedinizin sindirim sistemi problemi yaşadığını göstergesi olabilir. Bunun haricinde kedinin dışkısının normalden çok daha yumuşak şekilde bulunması da sindirim sistemi problemin habercisi olabilir. 

Kedilerde yaşanan sindirim sistemi probleminin çözülmesi için öncelikle bu problemin hangi sebep dolayısıyla yaşanıyor olduğunu bilmek gerekir. Kedilerin yaşamakta oldukları sindirim sistemi problemlerinin sebebi uzman veteriner hekimler tarafından kısa sürede anlaşılabilir. Kedilerin en sıkı şekilde bu problemi yaşamalarına sebebi genellikle bağırsak solucanları olarak bilinmektedir. Kediler için çok tehlikeli olan iç parazit problemi bağırsak solucanları oluşmasına neden olabilir. İç parazit anlaşılması çok zor bir problem olması sebebiyle kedileri hayati olarak etkileyen bir problem haline gelebilir. Vücutlarında bulunan bağırsak parazitleri, kancalı kurtlar veya yuvarlak kutlar kedilerin sindirim sistemi problemi yaşamalarına neden olmaktadır. Kediler bağırsak paraziti sebebiyle sindirim sistemi problemi yaşıyorsa karşılaştıkları bir takım belirtiler bulunur. Bu belirtiler en genel halleri ile şu şekilde listelenebilir:

  • Sık aralıklarla istifra etme,
  • İshal,
  • Dışkıda görülmekte olan solucan,
  • İştahsızlık ve buna bağlı kilo verme,
  • Karın bölgesinde yaşanan şişlik.  

Eğer sizde kediniz de bu belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden uzman bir veteriner hekime danışmanız oldukça önemlidir. 

Kedilerde Sindirim Sistemi Problemleri Neden Yaşanır? 

Kedilerde sindirim sistemi problemleri yaşatan bir başka etken ise kabızlık problemidir. Oldukça yaygın şekilde görülen bu problem farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Yetersiz sıvı tüketimi, ilaç kullanımı veya yanlış diyet gibi sebepler kedilerin kabızlık problemi yaşamasına neden olmaktadır. Kedilerde belirli aralıklarla kabızlık probleminin yaşanması farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda sahipleri tarafından kediler gözlem altında tutulmalı ve vakit kaybetmeden veteriner hekime muayene edilmeye götürülmelidir.

Kedilerin yaşamakta oldukları bağırsak hastalıkları da sindirim sistemi problemleri yaşamalarına nedeni olarak bilinir. Oldukça ciddi olan bu hastalık, bağırsaklarda meydana gelen kronik bir hastalık olarak bilinmektedir. Kedilerin bağırsaklarında iltihaplanma şeklinde meydana gelmektedir. Kedilerde sindirim sistemi problemleri nedeni ne olursa olsun en kısa süre içerisinde çözüme kavuşması gereken hastalıklardır. Herhangi bir çözüm bulunmayan sindirim sistemi problemleri kedilerin konforlarını yüksek oranda düşürmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.