Anne Kedi Neden Yavrusunu Terk Eder?

Hayvanseverler daha önce yavrusunu terk etmiş anne kedilerle karşılamış olabilir. Annesi olmayan diğer kediler ise farklı bir kedi tarafından sahiplenilerek emzirilebilir. Günümüzde çokça merak edilen ‘anne kedi neden yavrusunu terk eder’ sorusuyla ilgili kapsamlı yanıtlar verirken bu süreçte yapılması gerekenleri de sıralıyor olacağız.

Yavru kedilerin annelerinden ayrılma zamanı genelde 2 aydır. Fakat veterinerler bu sürenin en az 3 ay olduğunu belirtmektedir. 2 aylık olduklarında sürekli anneleriyle vakit geçirmek isteyen yavru kedilerin annelerinden ayrılması halinde güven eksikliği yaşayabilir. Kedi sahiplenenler aşırı sevgi göstererek bu sorunu ortadan kaldırabilir fakat kedinize göstermediğiniz ilgi nedeniyle yaşam boyu sevgi eksikliğiyle karşılaşacağı unutulmamalıdır.

Anne kedinin sütü doğumdan 20 gün sonra azalmaya başlamaktadır. Yavru kediler de ortalama 1.5 ayın sonunda katı gıdaya geçiş yapmaya başlar. 2. ay sonunda ise sorumluluklarının farkına varan yavru kedilerin bazen annesinden ayrılamadığı da fark edilebilir. Bu nedenden dolayı 2 aylık kedilerin her zaman anne sıcaklığını aradığı söylenebilir. Fakat 3. aydan sonra annelerinden ayrı uyumaya başlayan kediler kendi başına oyun oynamaya başlayacaktır.

Anne Kedi Yavrusunu Neden Terk Eder?

Dışarıda yalnız dolaşan yavru kediler için terk edilmiş oldukları düşünülebilir. Ancak bu gibi durumlarda kedinin kaybolma ihtimali de akla gelmelidir. Anne kedi yavrusuna yemek aramak için farklı bölgelere gitmeden, yavrularını tehlikeden korumak adına onları bir arada tutmamaya özen gösterir. Bu yüzden birkaç noktaya yerleştirdikleri yavrularını döndüklerinde bulamayabilirler. Haliyle yavru kedilerin tamamının annesi tarafından terk edildiği düşüncesi yanlıştır. Bazen anne kedinin hayatını kaybetmesi veya hastalanması da yavru kedilerin yalnız kalmasına neden olabilir. Bazen de yavru kediler dolaşmaya çıktığında kapalı bir yerde kalabilir. Şimdi anne kedi neden yavrusunu terk eder sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşıyoruz.

Anne Kedi Yetişkin Olmayabilir

Çok genç anne kediler yavrularına ilgisiz davranabilir. Erken yaşta annelik duygusuna sahip olan kedilerin doğumdan sonra güvenli bir yerde olmaması halinde yavru kedisini terk edebilir. Ayrıca doğumdan sonra fiziksel zorluklar yaşayan anne kediler de yavrusunu terk etmek zorunda kalabilir.

Yavru Büyük Olabilir

Bazı yavru kediler diğer yavrulardan daha büyük ve iri olabilir. Bu yüzden anne kedi tarafından reddedilebilir. Çünkü anne kedinin tüm yavrularına yetecek kadar sütü yoksa daha küçük yavrularına süt vermek için büyük yavruları reddetme eğilimi gösterebilir. Yaşanabilecek bu durum genelde doğumdan sonraki ilk 24 saat için geçerlidir.

Anne Kedide Meme Bezi Yangısı

Anne kediler, meme bezi enfeksiyonu hastalığına yakalandığı zaman yavrusunu reddedebilir. Çünkü yavrular emerken anne memesini tırmalayabilir ve bu durum anne kedi için şiddetli bir ağrıya neden olur. Sonuç olarak sağlık sorunu nedeniyle anne kedinin yavrusunu reddedebileceği unutulmamalıdır.

Yine bu süreçte anne kedi, yavrusunun hasta olduğunu fark ederse diğer yavruların hasta olmaması için yavruyu reddedebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.