Kedimin Bacağında Açık Yara Var, Ne Yapmalıyım?

Kedi sahipleri bazı yaralanmalarda ilk müdahalenin nasıl yapılması gerektiğini bilmeyebilir. Bu yüzden ‘kedimin bacağında açık yara var, ne yapmalıyım’ gibi soruların yanıtlarını araştırmaktadır. Öncelikle evde yapabileceğiniz müdahaleler olabileceği gibi kedinizde açık yara görür görmez hızlıca veteriner hekime götürmeniz gerekir. Çünkü bazı yaralar kedilerde ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bazı kedilerde ie kabuklu yaralar oluşabilir. Her iki yara şekli için bilinmesi gerekenleri yazımızın devamında sizlerle paylaşıyoruz.

Kedilerde Açık Yara Tedavisi

Kediler çevresel faktörlerde dolayı yaralanabilir. Eğer kedinizde açık bir yara görürseniz ilk müdahale için yaralı bölgeyi sararak veterinere ulaştırmanız gerekir. Veteriner hekim bu süreçte antibiyotik tedavisi önerecektir. Ancak bu durum yaranın iltihaplanması durumunda geçerlidir. İltihap olmayan yaralarda veterinerin reçete edeceği ve günde 2 kez kullanılabilecek sprey veya kremlerden yararlanabilirsiniz.

Kedilerde Kabuklu Yaralar ve Belirtileri

Kabuklu yaraların ortaya çıkmasında da pek çok faktör söz konusudur. Ancak kabuklu yaralar açık yaralara göre daha hızlı kötüleşebilir. Bu yüzden zamanında tedavi edilmesi şarttır. Kedinizde herhangi bir sorun olup olmadığını anlamak aslında çok zordur. Çünkü kediler ciddi bir rahatsızlık yaşamadığı sürece şikayetini hissettirmez. Kabuklu yaralar özellikle tüyü uzun olan kedilerde fark edilmeyecek düzeye gelebilir. Kedilerde kabuklu yara oluşumuna neden olan faktörler;

  • Mantar oluşumu
  • Bakteriyel enfeksiyonlar
  • Pireler
  • Kaşındıran alerjiler
  • Maytlar şeklinde sıralanabilir.

Kedilerde kabuklu yaralar bazı belirtilerle ortaya çıkar. Isırma, aşırı yalama, iştah kaybı, kusma veya ishal, nefes darlığı ve gerginlik bu belirtiler arasındadır.

Nefes Darlığı: Kedilerin burun bölgesinde oluşan yaralar sonucunda nefes almada zorluk çekebileceği unutulmamalıdır. Ayrıca kabuklu yaralar için bazen kanserden şüphe duyulabilir.

Kusma ve İshal: Kedi dostlarımız yaralarından dolayı aşırı rahatsız olduklarında ishal ve kusma belirtisi gösterebilir.

İştah Kaybı: İştah kaybı gelende geçicidir. Ayrıca mamaya karşı duyulan ilgi, yaralanma nedeniyle azalacağından bu sorun yaşanabilir. Bazı kedi türlerinin iştahını tamamen kaybedebileceği de söylenebilir.

Stres: İnsanlar gibi kedilerde kaşıntılarını gideremediği zaman aşırı gergin ve stres altında olabilir. Bu durum sinir seviyelerinin artmasını da beraberinde getirir.

Isırma: Kedinizin ısırılması ve ısırılan bölgenin kaşınması durumunda kendini ısırabileceğini söyleyebiliriz. Çünkü bu hareket, onun ne kadar sinirlendiğinin ve çaresiz olduğunun göstergesidir.

Yalama: Kedilerin dil yapısı oldukça serttir. Ulaşabildiği her bölgesini kaşımayı seven kediler, yaralanmaları durumunda da yalamaya devam eder.

Kedilerde Boyun ve Kafa Bölgesi Yaraları

Kedilerin boyun ve kafa bölgesinde sık sık yaralanmalar meydana gelebilir. Genelde çevresel faktörler nedeniyle yaşanan bu durumlar gıda alerjisi, pire alerjisi veya farklı bir alerjiden dolayı oluşabilir.

Kedilerde Yaralanma Tedavisi

Kedilerde yaralanma tedavisi, yaranın sebebine bağlı olarak değişir. Yaralar tümör kaynaklıysa cerrahi bir müdahale söz konusu olabilir. Ancak pirelerden kaynaklı bir yara oluşumu varsa, veterinerin reçete edeceği parazit ilaçlarıyla tedavi edilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.