Kum Kedisi Vücut Yapısı, Yaşadığı Yerler ve Genel Özellikleri

Kum kedisi diğer adıyla benekli kedi olarak bilinir. Çöllerde yaşayan bu kedi çok küçük olmasına rağmen vahşi bir kedi ırkıdır. Genel olarak görme şansımız olmasa da bu kediyle ilgili birtakım bilgilerin paylaşılması doğru olacaktır. Öncelikle benekli kedinin büyük kulakları ve küçük vücudu dikkat çekerken bazı davranışları da hayvanseverler tarafından ilgiyle takip edilmektedir.

Kum Kedisi Nerede Yaşar?

Kum kedisi genelde çöllerde yaşamaktadır. Orta Asya, Afrika, Arap Yarımadası ve Sahra Çölü’nde yaşayabilen bu kedinin ılıman bölgelerde de yaşayabileceği unutulmamalıdır. Öte yandan kum kedisinin ortalama yaşam süresi 14 yıldır.

Kum Kedisi Nasıl Beslenir?

Kum kedisi çöl şartlarında rahatlıkla yaşarken beslenme şekli de merak konusudur. Özellikle de su ihtiyacını nasıl karşıladıklarını merak eden hayvanseverler, bu canlının su içmeye pek ihtiyaç duymadığını bilmelidir. Aslında bu ihtiyacını küçük avlardan sağladığını söylemekte fayda var. Öte yandan kemirgenler, yılanlar, küçük memeliler ve kuşlardan beslenen kum kedisinin pek çok sürüngeni tüketebildiğini söylemekte fayda var.

Kum Kedisi Davranış Özellikleri

Kum kedilerinin iyi bir atlayıcı veya tırmanıcı olduğunu söylemek yanlış olur. Çöl ortamında yaşadıkları için harika bir kazıcı özelliğe sahip olduğu unutulmamalıdır. Yarı sosyal bir kedi ırkıdır ve avlanmak için genelde sabah ve akşam saatlerini tercih ederler.

Kum Kedilerinin Vücut Yapısı Nasıldır?

Kum kedilerinin kulakları büyük, vücutları ise tam tersine küçüktür. Vücudunun ısı dengesini sağlamak için kullandıkları büyük kulakları ayrıca işitme duyusunun geliştiğini göstermektedir. Öyle ki kum altında hareket eden avlarını anında duyabilir ve avlanma ihtiyacını da bu sayede giderebilir.

Kendine özgü bir kürkü bulunan kum kedilerinin tüyleri orta uzunluktadır. Kalın tüylere sahip oldukları için mevsimsel şartlardan etkilendiklerini söylemek doğru olmaz. Ayrıca siyah – kahverengi şerit desenli olan kürkünün yanı sıra patileri de onları sıcak kumlarda korur. En önemli özelliği ise patileri sayesinde kumlarda gezerken iz bırakmamalarıdır.

Çölde yaşayan tek kedi türü olan kum kedisi bir bakıma evcil ve sevimli kedileri andırır. Fakat çöl koşullarında hayatta kalmak için zamanla vahşileştiği unutulmamalıdır. Üstelik vahşi kedi ırkları arasındaki en küçük kedi olma özelliğine sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.