Kedimin Hamile Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım sorusunu merak eden kedi sahipleri son zamanlarda artıyor. Kediler genelde kendi yavrularına kendileri bakmak isterler. Bu durum ev kedilerinde değişiklik gösterebilir. Sahibine güvenen bir kedi, yavrularına sahibiyle beraber bakmak isteyebilir. 

Hamile Bir Kedi Nasıl Anlaşılır?

Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım diyen kedi sahipleri, kedilerde birden fazla değişiklik fark edip bunu kolayca anlayabilirler. Bunun için şu aşamalara dikkat edilmelidir;

 • Kedinin hamile olduğunu belli eden ilk belirtilerden biri, kızgınlık döneminin bitmiş olmasıdır. 
 • Kediler hamile olduklarında meme uçları şişer ve kızarır. Hamileliğin başların memelerde değişiklikler görülebilir. Tam meme büyümesi 40. Günden sonra oluşmaktadır. Memelerin rengi ise genelde 30. Günden sonra başlamaktadır. Memelerin büyümesi ve kızarmasının sebepleri ise içlerinin sütle dolmasından kaynaklanır. 
 • Kediler eski yeme düzenine nazaran hamilelik dönemlerinde çok daha fazla mama yemek isteyeceklerdir.  Özellikle 30.-60. günler arasında mama yemeyi 4 katına çıkarabilirler. Bu her zaman sağlıklı bir durum değildir. Bu kadar fazla yemeleri yavrulara ve kediye zarar verebilir. Hamilelik öncesindeki yeme düzeninin 2- 3 katı yemesi doğru olur. 
 • Özellikle sabah saatlerinde belli rahatsızlıkları ve huzursuzlukları olabilir.
 • Kediler hamile oldukları zaman hareketlerinde yavaşlamalar başlayabilir. Hormonal mekanizmalarının değişmesiyle birlikte ağırlıklarında artış görülecektir. Bu ise kedilerin hareketlerinde kısıtlanmaya sebep olur. 
 • Kedilerin hamileliğinde idrar keseleri ve bağırsakları arasındaki alan daralmaya başlayacaktır. Bu durum kedilerin sık sık tuvalete gitme ihtiyaçlarının artıracağını gösterir.

Hamile Kedinin Psikolojisi

Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım diyen kedi sahipleri kedilerin psikolojilerinin değişmelerinden bile bu durumu anlayabilmektedirler. Hamile kediler annelik iç güdüsüne kapılacakları için hırçın, saldırgan, korumacı davranabilirler. Bu gibi değişikler hamilelik sürecinde çok daha artacağı için kedi sahipleri kedilerinin hamile olduğunu anlayabilir. Tabi bu değişiklik kediden kediye farklılık gösterebilmektedir. Mesela bu dönemlerde bazı kediler sahiplerini kendilerine daha çok sevdirmek isteyebilirler. 

Hamile Kediler Kısırlaştırılmalı Mıdır?

Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım diyen kedi sahipleri kedilerin kısırlaştırılması sorusunu da merak etmektedir. Hamile kedilerin kısırlaştırılması, kedilerin kısırlaştırılması anlamına gelmektedir. Doğmamış kedilerin kürtajla alınması istenilen bir durum değildir. Bu durum genelde barınaklarda olabilmektedir. Zaten zor ortamda büyüyen kediler bir anda çoğalıp daha fazla zorluk yaşamasınlar diye bu durumun önüne geçerler. Kedilerin çok yaşlı olması, çok doğum yapmış olmaları kendi sağlıkları sebebiyle kötü etkiler olabileceğinden kürtaj yapılması önerilebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşılmaması için erken yaşta kısırlaştırma yapılabilir. 

Yaklaşan Doğumun Belirtileri

Kedimin hamile olduğunu nasıl anlarım diye düşünen kedi sahipleri aynı zamanda doğumun yaklaştığını da bilmek istemektedirler. 

 • Kedilerin doğumu yaklaşınca iştahları azalır ve mama yemeyi istemeyebilirler.
 • Çok hareketlendiyse eğer kendine doğum yapabileceği sakin bir yer aramaktadır.
 • Kedilerin vücut ısısı doğumdan 12- 24 saat önceden 38 derecenin altına düşecektir.
 • Doğum öncesinde anne kediler normalden daha gürültülü olabilirler, kendini sürekli temizlemeye çalışırlar ve tedirgin görünebilirler. 
 • Doğumdan hemen önce karın bölgesinde kasılmalar meydana gelir ve vajinal bölgeden akıntı gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.