Kediler Gece Saatlerinde Neden Daha Çok Miyavlar?

Kedilerin gece saatlerinde sık sık miyavlamasına şahit olabilirsiniz. Bu durumda yapmanız gerekenleri sıralayacağımız bu yazımızda ayrıca geceleri neden daha fazla miyavladıklarıyla ilgili de bilgiler sunuyor olacağız. Patili dostlarımız öncelikle uyumayı çok sever. Eğer gün içinde uykularını almazlarsa gece vakitlerinde huzursuz olabilirler. Ayrıca uyumadıkları zaman uykuya dalmak adına herhangi bir harekette bulunmadan enerji harcamaya devam ederler. Haliyle enerji harcarken gece saatlerinde daha aktif olarak miyavlamayı sürdürebilirler.

Bu süreçte yeni bir eve taşınmanız kedinizi rahatsız edecek ve gece sık sık miyavlamaya başlayacaktır. Çünkü yeni bir yaşam alanı demek, kediniz için düzen bozukluğu anlamına gelir. Buna ek olarak kedinizin kullandığı ekipmanları değiştirdiğinizde de sık sık gece miyavlamalarıyla karşılaşacağınızı unutmayın.

Kediler Gece Neden Miyavlar?

Kediler gece neden miyavlar sorusunun yanıtlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Yeni bir evcil hayvan sahiplendiyseniz bu durum kedinizi rahatsız edecektir ve strese girmesine neden olacaktır.
  • Sık sık miyavlayan bir kedide sağlık sorunu yaşanıyor olabilir. Bu yüzden vakit kaybetmeden veteriner hekim kontrolüne götürmeniz gerekir.
  • Kediniz yaşlıysa, Demans hastalığına yakalanmış olabilir. Demans bir bunama türüdür. Demans olan kediler geceleri fazlasıyla miyavlayabilir.
  • Kediniz susadığı veya acıktığı için geceleri miyavlayabilir. Bu nedenle siz uyumadan önce mama ve su kabını mutlaka kontrol etmelisiniz.
  • Kedinizin gece saatlerinde canı sıkılırsa miyavlar. Aslında bu durumda sizinle oynamak istiyor demektir.

Kedilerde Gece Miyavlamasını Nasıl Engellerim?

Paylaştığımız bu durumlar kedinizin gece ya da gündüz çok sık miyavlamasına neden olur. Elbette bu süreçte alacağınız aksiyonlarla beraber kedinizin miyavlamasını durdurabilirsiniz.

Öncelikle kedinizi geceleri çok ses çıkarıyor ve uyumuyorsa hemen veterinere ulaştırmanız gerekir. Ciddi bir sağlık sorunu varsa teşhis edilmeli ve tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca kedinizin yaşı ilerlemişse aslında pek çok sağlık sorunuyla karşılaşabileceği de unutulmamalıdır.

Yeni bir yaşam alanına taşınıyorsanız, kediniz bu durumu hemen kabullenmeyecektir. Çünkü onun düzenini komple değiştireceğinizden uyum sorunu başlayacak ve sık sık miyavlayacaktır.

Kedinizin beslenme saatleri değişirse yine bu durumdan rahatsız olacak ve gece – gündüz miyavlayacaktır. Elbette ilgi ve alakayı azaltırsanız kedinizi doğrudan strese girebilir. Son olarak gün içinde aktif zaman geçirmeyen kediler, biriktirdikleri enerjiyi harcamak isterken gece saatlerini tercih edebilir. İşte bu durumda koşmak, zıplamak ya da miyavlamak gibi aktiviteler gece saatlerinde karşılaşabileceğiniz durumlar arasındadır.

Bazı kediler anksiyete sorunu yaşayabilir. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de anksiyete günlük yaşam kalitesini ciddi derecede bozmaktadır. Konfor alanı oluşturarak bu süreci başarılı bir şekilde yönetebilirsiniz. Bir kediyi yeni sahiplendiğiniz zaman yalnızlık çekebileceğini ve sıraladığımız bu problemleri yaşayabileceğini unutmayın. Yapmanız gereken tek şey, kedinize daha çok vakit ayırmak ve psikolojik anlamda onu rahatlatarak daha sağlıklı yaşamasını sağlamak olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.