Kedim Yeni Yuvasına Ne Zaman Alışacak?

Kedim yeni yuvasına ne zaman alışacak sorusu ilk defa kedi sahiplenen hayvanseverlerin merak ettiği bir konudur. Kedinin bulunulan ortama ve kendisine bakan aile üyelerine alışması belirli bir zaman almaktadır. Bu yeni ortama tanınması ile de ilgili bir süreçtir. Oldukça meraklı ve hareketli olan kedilerin etrafı teşhis etmeleri, yeni ortama ayak uydurmaları ve kendilerini rahat etme sürecine bırakmaları da belirli bir zamanı bulunmaktadır.

Kedilerde Yeni Eve Alışma Süreci

Kedim yeni yuvasına ne zaman alışacak kedinin cinsi ile de ilgili bir durum olmaktadır. Bazı kediler çok rahat bir şekilde sosyalleşebilir ve insana ayak uydurabilir yapıdadır. Bazıları ise daha çekingen ve korumacı bir yapıda bulunur. Bu sebeple kedinin türü alışma sürecini etkileyen bir durumdur. Oldukça hareketli ve aktif kediler 2 gün ile 5 gün arasında rahatlıkla ortama ayak uydurabilirken, insanlardan çekinen, korku duyan ve kendini rahat hissedemeyen bir kedinin alışma süreci birkaç ayı bulabilir. Bu süreçte kedi sahiplenen kişilerin de kedinin o ortama ayak uydurabilmesi için birkaç püf nokta da bulunmaktadır.

Kedinin yeni ortama ve yeni sahiplerine alışması için belirli bir süre tanınması gerekir. Bu süreç içerisinde bütün evi keşfetme isteği olacaktır. Kedinin tüm odaları gezerek evi keşfetme sürecine başlayabilmesi için öncelikle onun sürekli olarak kalabileceği, oyun oynayabileceği ve uyuyabileceği bir köşe oluşturulmalıdır. Bu alanın kendisine ait olduğunu hissederek alışma sürecini başlatabilir.

Kedi her zaman için alışmış olduğu kokuları arar ve bu alışmış olduğu kokuları hissedebilmesi ortama uyumunu sağlar. Tanıdığı bir ortamdan uzaklaşıp yeni bir aile hayatına başlayan bir kedinin kendisini güvende hissedebilmesi için yeni ortamın kokularını alabilmesi gerekir. Bu sebeple ev içerisinde bulunan eşyalar ile temasına engel olunmamalıdır. Yumuşak ve pamuklu bir kumaş ile temas ettirilen kedi kendi kokusuna kumaşa geçirir ve bu kumaş evin içerisindeki kapı alanlarına farklı zemin yapılarına sürülerek kedinin bu ortama kokusunu dağıtmasına ve kendisini güvende hissetmesine neden olacaktır.

Yeni Kedinin Sahibine Alışma Süresi

Kedim yeni yuvasına ne zaman alışacak sorusu yavru kedi sahiplenenlerin ilgi duyduğu bir süreçtir. Burada her iki tarafta birbirine uyum sağlama sürecinde bulunuyor. Bu sebeple kedi üzerinde bulunan çekingenlik ve korkuyu atabilmesi için belirli bir desteğe ihtiyacı bulunmaktadır. Bu süreçte sürekli bir gözlem halinde olan kedi keşfetme içgüdüsü ile etrafta dolaşmaya başlayacaktır. Süreçte kendisini güvende hissedebilmek için sahiplenen kişinin tavırlarını da gözlemler. Duyguları ve düşünceleri hareketlerle ve sözlerle anlayabilen bir kedi kendisine nasıl yaklaşıldığını muhakkak ki hisseder. Sevgi ile yaklaşabilmek ve onun burada güvende olduğunu hissettirmek de önemlidir.

Bir ortama giren ve yeni insanlarla karşılaşan bir kedi büyük bir huzursuzluk içerisindedir. Bu süreçte baz kediler çok durgunlaşıp içine kapanabilir. Bazıları ise agresiflik yaşayabilir unutulmamalıdır. Kedinin bu hareketleri ev sahibini sevmemesinden dolayı kaynaklanan bir tutum değildir. Yeni bir yere alışmaya çalışan her kedi bu tarz hareketlerde bulunur çünkü kediler için içinde bulundukları düzen oldukça önemlidir. Sürekli olarak bir rutine alışmış ve bir düzeni benimsemiş olan kedinin farklı bir ortamda yeni bir hayata adapte olmaları onlar için çok zordur. Yeni bir düzen oluşturmaları ve eski düzeni unutabilmeleri de belirli bir süreyi gerektirir. 

Yavru Kedinin Eve Alışma Süreci

Kedim yeni yuvasına ne zaman alışacak yeni gelen bir kediyi alıştırma sürecinde çeşitli oyuncaklarla destek alınabilir.  Burada yavaş yavaş kedi size yaklaşmaya başlayacaktır . Ani tavırlardan ve hareketlerden uzak durarak kedi ürkütülmemelidir. Günün belli zamanlarında oynanan oyunlar sonrasında sürecin daha hızlı ilerlemesini sağlayacak bir yaş mama veya ödül maması etkili olacaktır.

Kedim yeni yuvasına ne zaman alışacak konusu üzerine işe yarayabilecek faydalı olacak tespitlerde bulunuldu. Bu süreçte sabırlı olmak oldukça önemlidir. Yazı içerisindeki maddeler iyi değerlendirildiğinde ve doğru bir şekilde uygulandığında muhakkak ki birkaç ayı bulmadan kedi bulunduğu ortamı sevecek ve size alışacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.