Kedimde İç Parazit Var

Kedimde iç parazit var problemi ile huzursuzluk yaşayan kedi sahipleri bu sürecin ne gibi zararlar verdiğini merak etmektedir. Kedide oluşan iç parazitler çeşitli tedavi yolları ile giderilebilir. Bu özellikle çeşitli şurup halinde veya toz halindeki ilaçların kullanılması ile giderilebilecek bir problemdir. Pek çok kedi sahibi düzenli olarak kullanılan ilaçlar doğrultusunda kedide oluşan iç parazit hastalığını giderebilmiştir.

Kedide İç Parazit Neden Olur?

Kedimde iç parazit var konusunu araştıran kedi sahipleri bunun sebebini merak etmektedir. Kedilerde parazit oluşumu yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Sebebinin anlaşılmasında farklı etkenler bulunmakla beraber kedinin türü parazit oluşumuna da sebep olabilmektedir. Anne sütü ile beslenen yavru kedide parazit oluşumu anne sütünden gelen bir etkenden kaynaklı olarak varlığını gösterebilir. Yavru kediler oluşan paraziti vücuda sebep olduğu huzursuzluğu daha çabuk belli edebilirken yetişkin bir kedi de bunu anlayabilmek daha zordur. Ev ortamı dışında sokakla daha çok bağlantısı bulunan kedi türlerinde yenen yiyeceklerden geçen enfeksiyon riskleri iç parazit sebep olabilmektedir.

Kediniz de normalin dışında bir huzursuzluk ve ani kilo kayıpları görmeye başladıysanız bu da iç parazit gelmeye sebep olabilmektedir. Kedilerin özellikle bağırsak bölgelerine yerleşen ve bu bölgeyi tahrip eden kancalı kurtlar iç parazit oluşmasına sebep olur. Bu da ani olarak gerçekleşen yeme isteksizliğinden kaynaklı olarak ölüme yol açabilen bir sürece doğru gidebilir.

Sonuçta kedinin vücuduna girerek ona huzursuzluk veren bu iç parazitler kedinin anne sütünden kaynaklı olarak vücuduna alması ile veya etrafta tükettiği besinlerden ve özellikle çiğ etten bulaşabilmektedir. Hijyen barındırmayan kirli sular ve atık sular kedinin vücudunda parazitlenmesini tetikleyen sebeplerdendir.

Kedide İç Parazit Belirtileri

Kedimde iç parazit var kedilerde gerekli tanı ve teşhis konduktan sonra parazit tedavi edilebilir bir hastalıktır. Öncelikle bunun fark edilmesi ve belirtilerin doğru tetkik edilmesi gerekecektir. Kedilerde dış parazit ve iç parazit olmak üzere iki farklı türde parazit çeşidi bulunmaktadır. 

Dış parazit belirtileri arasında;

 • Gür ve sağlam olan tüylerin zamana dökülmeye başlaması
 • Kulaklarda renk koyulaşması ve kirlenmesi
 • Cildine dokunduğunda daha pürüzlü bir yapıda oluşu
 • Ciltte oluşan çeşitli lezyonlar
 • Kulak kısımlarında parazitin varlığı rahatlıkla fark edilebilir. Dış parazit kapmış olan bir kedi kulağının olduğu bölgelerde kabuklanma veya noktalamalar görülür
 • Kedi sürekli olarak kaşınma belirtisi gösterir

Bunun dışında iç parazitler de kedinin sağlığını korumasına engel olmaktadır. 

İç parazitlere sahip olan bir kedinin belirtileri:

 • Karın kısmında şişlik olduğu gözükür
 • Herhangi bir yere zıplarken ya da merdivenleri çıkarken hırıltılı bir şekilde zor nefes aldığı görülür
 • Bir köşede sessizleşen bir kedi karın ağrısı çekiyor olabilir. Bu da iç parazitin sebebidir
 • Beslenme rutininde nasıl besleniyorsa yine aynı şekilde beslendiği halde kilo vermeye başlayabilir
 • Anüs bölgesine yönelik hassasiyet ve ciddi temizleme durumu
 • Aşırı kilo yapılarının yanı sıra normalden daha fazla kilo almaya da başlamış olabilir.

Bunların yanında ileri boyutta dışkısında sıvılaşma, kusma gibi durumlarla karşılaşılabilir. İç paraziti sahip olan bir kedi normalin dışında hareketleri azalır ve durma noktasına gelir.

Kedide İç Parazit Nasıl Tedavi Edilir?

Kedimde iç parazit var diyen kedi sahiplerini alabileceği bazı önlemler bulunur. Bunlar özellikle kedinin hijyenik bir ortamda bulunması ile önlenebilecek bazı tedbirlerden oluşur. Çoğu parazit iç parazit yolu ile oluşabileceği gibi bir çoğu da dış yolla oluşur. Kedinin bastığı yerde patisinden vücudunu alabileceği parazitlerde bulunmaktadır. İleriye dönük olarak kedinin huzursuzlanmasına, kilo kayıplarına sebep olabilen bu sürecin başlangıcında önlenebilmesi için gerekli tedbirlerin alınması şarttır. Kedinin bulunduğu ortamda hijyen sağlanabilmektedir. Yemek yediği kap ve su içtiği alan sürekli olarak temiz tutulmalıdır.

Kedimde iç parazit var bunun için ne gibi bir tedavi yolu ve ilaç bulunur araştırmasına giren kişiler için öncelikle bir veterinere gidilmesi önerilir. Yapılan tetkikler doğrultusunda gerekli teşhisler konularak tedavi için ne yapılması gerektiğine karar verilecektir. Evde oluşan parazitler düzenli ilaç kullanımı yolu ile giderilebilir. Bazı parazit çeşitleri ilaç kullanılsa da geçirilmeyebilir. Böyle bir durumda yapılan tetkikler doğrultusunda ameliyata alınabilir. Parazitlerin sebep olduğu en büyük hastalıklardan biri kansızlıktır. Bu sebeple kan nakli yapılması gerekebilir. Kediler için üretilen çeşitli krem ve solüsyonlar kedilerin tüyleri arasına uygulanarak düzenli temizlenmesi ve bakımı yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.