Kedim Odaya Tuvaletini Yapıyor Ne Yapabilirim?

Kedim odaya tuvaletini yapıyor ne yapabilirim sorusu her kedi sahibinin yaşayabileceği problemler arasında yer almaktadır. Aslında bu soruya öncelikle neden yaptığını araştırarak çözüme kavuşturmak daha sağlıklı olacaktır. Kediler tuvalet alışkanlığı açısından oldukça titizdir. Çok temiz bir şekilde kum kabına ya da bahçeye tuvaletlerini yaparlar. Bu yüzden odaya, evin herhangi bir köşesine, temiz kıyafetlere, bitki kökleri gibi yerlere tuvaletlerini yapmaları endişelenecek bir durum olabilmektedir.

Kedinin İdrar Kabı Dışında Tuvalet Yapmasının Sebepleri

Kedim odaya tuvaletini yapıyor ne yapabilirim sorusundan önce sebeplerini araştırmakta fayda var. Kediler diğer kediler ve kendileri için koku işareti ya da sinyali bırakmak için tuvaletlerini kullanırlar. Kediler için koku sinyali bırakmak için tuvaletlerini biriktirmek, idrar kesesini rahatlatmak için tuvaletlerini yapmaktan çok daha farklı bir histir. Bu nedenle sebebini anlamak için idrarını püskürtüyor mu yoksa idrarını yapıyor mu diye ayırt etmek gereklidir. Fakat bu da her zaman geçerli değildir. Kedinin uygun olmayan yerlere idrar yaptığı en sık görüldüğü yerler; yorgan, halı, kanepe, lavabo ya da küvettir.

Aynı zamanda kedilerin tuvaletleri sahiplerine bir şey anlatmak için kullandıkları bir araçtır. Bu sebeple odada kedinin mesajı varsa kedinin anlatmak istediği bir şeyler var diye yorumlanır. Kum kabı dışında bir yerlere tuvaletlerini yapıyorsa kediler, rahatsız oldukları bir şeyler vardır. Yeni bir kedi geldiğinde, yeni kediden rahatsız olduğu için yapıyor olabilir. 

Kediler değişimi seven canlılar değillerdir. Ne zaman alışkanlıkları dışında bir şey görürlerse o bölgede ya da belli etmek için başka bölgede tuvaletlerini yapabilmektedirler. Kedi, sahibinin parfümünü değiştirdiğini fark ederse bile bundan rahatsız olup bir köşeye tuvaletini yapmak isteyebilir. 

Kedilerin Yaşayabileceği Tıbbi Sorunlar

Kedim odaya tuvaletini yapıyor ne yapabilirim diyen kedi sahipleri veteriner hekime baş vurup kedilerinin bakımlarını yapmaları ve tıbbi sorunları var mı diye kontrol ettirmeleri gerekir. Sistit, kedilerin idrarlarını yapmalarında zorluk çekmelerine sebep olabilir. Bu sebeple tuvaletlerini bir anda yapabilirler. Kedilerin zorluk çektiği diğer bir rahatsızlık da üriner sistem enfeksiyonudur. Tanısı konulup tedavisi yapılması gereken bir hastalıktır. Bu hastalığı olan kedilerde de odaya tuvaletini yapma davranışı görülebilir.

Kedilerin Odaya Tuvaletlerini Yapmaları Nasıl Engellenir?

Kedim odaya tuvaletini yapıyor ne yapabilirim sorusunun cevabını arayan kedi sahipleri için şu noktalar yardımcı olacaktır;

  • Eğer evde birden fazla kedi varsa her birine ayrı yatak verilmesi gerekmektedir. Bu davranış kedinin kendisine saygınlığını artırır ve kediye hakimiyetini yeniden kazandırır.
  • Evde bulunan her kedi için kaplarının yanında ekstradan bir kap daha bulundurmak gerekir. Örneğin evde 2 kedi varsa 2 kum kabı yerine 3 kum kabı bırakılmalıdır. Böylelikle kedilerde oluşabilecek stresin önüne geçilebilir.
  • Kedinin kabı dışında en çok tuvaletini yaptığı yerleri belirleyip oralara limon sıkılabilir ya da yemek kapları o bölgelere bırakılabilir. Limon kokusundan kediler hoşlanmazlar ve oraya tuvaletlerini yapmayı tercih etmeler. Aynı şekilde yemek yedikleri yerlere tuvaletlerini yapmak kedilerin tercih edeceği hareketler değildir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.