Kedilerin Geceleri Hareketli Olma Sebepleri 

Kedilerin geceleri hareketli olma sebepleri özellikle yeni bir kedi sahiplenmiş hayvan sahipleri tarafından ilginç karşılanarak, merak edilmektedir. Kediler yapıları gereği krepüsküler, yani alaca karanlık canlılar olarak ele alınmaktadır. Bu durum ise kedilerin en haraketli oldukları zamanların güneşin batışı ve doğuşu esnasında olmasına neden olur. Vahşi doğada yaşayan kedilerin bu saatler içerisinde avlanıyor olmaları da, evcil kedilerin genetik olarak hareketli olmalarına sebep olur. 

Gündüz Uyuyan Kediler Gece Daha Hareketli Olur

Kedinizin siz uyurken hareketleniyor ve durmaksızın koşup, oynuyorsa bu durumun gayet normal olduğunu bilmeniz gerekir. Özellikle sabaha karşı her zaman olduklarından çok daha hareketli olan kedilerin bu davranışlarının sebebi avlanma iç güdüsü olarak düşünülebilir. Ancak çok hareketli olmalarının tek sebebinin bu iç güdü olduğunu düşünmek mantıklı olmayacaktır. 

Kedilerin gece saatlerinde gün içerisinde olduklarından çok daha hareketli olmasının sebebi, gündüz saatlerinde evde yalnız kalmaları da olabilir. Eğer gündüz saatlerinde ev boşsa ve kediler yalnız kalıyorsa, vakitlerinin büyük bir çoğunluğunu uyuyarak geçirirler. Sosyal canlılar olarak bilinen kediler gündüz saatlerini uyuyarak geçirdikleri için, akşam saatlerinde üzerlerinde biriken enerjiyi atmak isterler. Sizden ilgi istedikleri ve sizinle vakit geçirmek istedikleri durumlarda da normalden çok daha hareketli davranıyor olmaları gayet normaldir. 

Kedilerin gece saatlerinde daha hareketli olmalarının sebeplerinden bir diğeri ise bu saatler içerisinde yapısal olarak kendilerini daha aç hissediyor olmalarıdır. Kediniz uyku esnasında sizi uyandırmaya çalışıyorsa bunun sebebi genellikle mama vermenizi istiyor olmasıdır. İç güdüsel olarak bu şekilde yaklaşan kediler, gün batımı ve gün doğumu saatlerinde daha aç olur. 

Değişen Uyku Düzeni Gece Hareketli Olmaya Sebep Olabilir

Kedilerin geceleri hareketli olma sebepleri arasında yaşlarının ilerlemesi de bulunmaktadır. Yaşları ilerleyen kediler de tıpkı insanlar gibi uyku düzenlerinde çeşitli değişiklikler yaşar. Hayatlarının yaşlılık sürecinde olan kediler geceleri uyumaya zorlanabilir ve bu da gün içerisinde en hareketli oldukları saatin geceleri olmasını sağlayabilir. Kedilerin yaşadıkları bir takım sağlık problemleri de geceleri kendilerini rahat hissedemiyor ve dolayısıyla sık sık hareket ediyor olmalarına neden olabilir. 

Kedilerin kendilerine ait bir karakteri ve fiziksel yapıları olduğunu göz ardı etmemek gerekir. Vücutlarında meydana gelen bir değişiklik ya da yaşıyor oldukları herhangi bir hastalık da geceleri çok daha hareketli olmalarının nedeni olabilir. Ancak elbette kedilerin gece hareketli olmasının sebebi yalnızca böyle bir karaktere sahip olmaları da olabilir. Eğer aksi bir durum yoksa, kedinizin gece uyanık ve hareketli olmasında endişelenmenizi gerektirecek bir problem yoktur. 

Kedilerin Gece Uyumasını Sağlamak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Kedilerin gece hareketli olmalarında herhangi bir problem olmasa da bu durum kedi sahipleri için oldukça zor ve yorucu bir hal alabilir. Kediniz uzun süre boyunca sizinle birlikte olduğunda sizin alışkanlıklarınıza alışacak ve geceleri çok daha az hareketli olacaktır. Ancak alışkanlığı daha kolay sağlayabilmek adına dikkat edeceğiniz birkaç etken süreci hızlandırabilir. 

Kedilerin gece hareketlerini en aza indirgemek için dikkat etmeniz gereken ilk etken, gece gerçekleştirdikleri davranışlara tepki vermemek olmalıdır. İyi ya da kötü herhangi bir tepki verdiğinizde kediniz içinde bulunduğu durumun yanlış olduğunu anlamayacak ve kendisini ödüllendirdiğinizi sanacaktır. Gündüz saatlerinde kediniz ile daha çok vakit geçirmeniz, çeşitli oyunlar ile yorulmasını sağlamanız da gece saatlerinde uyumasını sağlayacaktır. Kedilerin geceleri hareketli olma sebepleri birbirinden farklı olsa da bu durum alışkanlık kazanarak en aza indirilebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.