Kedilerde En Sık Görülen Hastalıklar

Bağışıklıkları oldukça güçlü hayvanlar olarak bilinmesiyle kedilerde en sık görülen hastalıklar pek çok kişi tarafından merak konusu olmaktadır. Kediler belirli kontrollerinin yapılması doğrultusunda, uzun ve sağlıklı bir hayat sürmektedir. Ancak farklı sebepler dolayısıyla hayatları boyunca bazı hastalıklarla karşı karşıya kalabilir. Bu hastalıkların pek çoğu oldukça sık şekilde görülse de belirtileri ve hastalığın ilerleyişi kedilerin yapılarına göre farklılık göstermektedir. Kedilerin yaşadıkları hastalıklar ne olursa olsun, ilerlememesi ve kötü şekilde sonuçlanmaması için kısa süre içerisinde tedavi edilmeleri gerekmektedir. 

Kanser 

Pek çok kedinin en sık yaşadığı hastalıkların başında kedi kanseri gelmektedir. Kedilerin vücutlarında bulunan hücrelerin kontrol dışı şekilde büyümesi ile gerçekleşen kanser, kedilerin ölümleri ile sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalıktır. Kanser herhangi bir bölgede başlamasının ardından kısa süre içerisinde pek çok farklı bölgeye yayılabilir. 

Kanserin meydana gelmesine neden olabilecek pek çok farklı etken bulunabilir. Ağırlıkla genetik ve çevresel faktörlerin kansere neden olduğu bilinmektedir. Pek çok farklı tipi olabileceği gibi, tedavi şekilleri de hangi tip kanser yaşandığında göre değişiklik gösterebilir. Eğer kedinizin vücudunun herhangi bir bölgesinde şişlik, yumru, enfeksiyon ya da nefesinde kötü bir koku gözlüyorsanız, kanserden şüphelenebilirsiniz. İshal, kusma, iştahsızlık sebebiyle kilo verme gibi belirtileri de bulunan kanserden şüphelendiğiniz taktirde, vakit kaybetmeden bir veteriner hekime danışmanız önerilmektedir. 

Diyabet

Kedilerde en sık görülen hastalıklar arasında bulunan diyabet, kedi şekeri olarak da anılmaktadır. Kedilerin diyabet hastalığı ile karşı karşıya kalmalarının en büyük nedeni yanlış mama ile beslenerek, obezite problemi yaşamalarıdır. Bu hastalık kedilerin vücudunda bulunan insülin hormonunun normalden çok daha az şekilde salgılanması ile meydana gelir. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmadığının habercisi olan diyabet, kedilerin yaşam konforunu yüksek oranda düşürür. Genellikle ölümcül bir hastalık olmayan diyabetin farklı tipleri bulunmaktadır. Bu özelliği gibi insanların yaşamakta olduğu diyabet hastalığına benzer yanları bulunur. 

Kedilerin en sık yaşadıkları hastalıklar arasında bulunan diyabet aynı zamanda en kolay teşhis edilen hastalıklardan biridir. Yeme düzeninde anormallik, kilo kaybı, su tüketiminin çok artması gibi belirtiler kedinizin diyabet yaşadığını gösterebilir. Aynı zamanda idrara çıkma seferlerinin artması veya enfeksiyon yaşaması gibi belirtileri de bulunan diyabet, farklı yollarla tedavi edilmektedir. 

Kalp Kurdu

Kalp kurdu kedilere enfeksiyon yoluyla genellikle böcekler veya sineklerden gelen bir hastalıktır. Bu problemin yaşanması dolayısıyla pek çok farklı hastalık kedilerde görülmeye başlayabilir. Kedilerin sıklıkla öksürmesi ve nefes alma esnasında zorluk yaşamaları bu hastalığın en belirgin belirtileri arasında gelmektedir. Ayrıca iştah kaybı, depresyon hali, uyuşukluk gibi belirtileri de bulunabilir. 

Kuduz 

Kuduz kediler de dahil olmak üzere pek çok hayvanı kolaylıkla etkileyebilen, viral bir hastalıktır. Ancak kedilerde yaşanmakta olan kuduz hastalığı, yüksek oranda ölümle sonuçlanan, çok ciddi bir hastalıktır. Belirtilerin hemen ortaya çıkmıyor olması bu hastalığın anlaşıldığında çok ilerlemiş olmasına sebep olabilmektedir. Eğer kedinizde herhangi bir sebebi bulunmadığı halde gerginlik ve normalden daha agresif tavırlar gözlüyorsanız, vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz şiddetle tavsiye edilmektedir. Kedilerde en sık görülen hastalıklar arasında ilk bilinenlerden biri olan kuduz, kedilerin omuriliklerini etkilediği için dengelerini kaybetmelerine sebep olmaktadır. Kedilerde kuduz hastalığı teşhis edilmediği durumlarda felç ve ani ölümle sonuçlanmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.