Kediler Yas Tutar mı?

Pek çok kedi sahibi kedilerinin çeşitli dönemlerde duygusal değişiklikler yaşadığının görmekte ve kediler yas tutar mı sorusu hakkında merak duymaktadır. Kedilerin kendilerine ait karakterleri olan hayvanlar olarak bilinmeleri, çeşitli sebepler dolayısıyla duygusal değişiklikler ile karşı karşıya kalabilmelerini sağlar. 

Özgür ruhları ve birbirine hiç benzemeyen karakterleri ile hayvan severler tarafından en çok sevilen canlılar arasında kediler gelmektedir. Pek çok kedinin evlerde, insanlar ile birlikte yaşıyor olması, insanlar ile kedilerin adapte bir hayat sürebildiği anlamına gelmektedir. Kedilerin oldukça sosyal canlılar olmaları, çevreleri ile de ilgi içerisinde olmalarının sağlar. Bunun haricinde alışkanlıklarına da oldukça bağlı olan kediler, yaşamları esnasında herhangi bir değişiklik duyduklarında bundan fazlasıyla etkilenmektedir. 

Ölümü Anlayan Kediler Yas Sürecini Daha Kolay Atlatıyor 

Çevreleri ile etkileşim ve iletişim halinde olan kediler, yaşanan kayıpları ve değişiklikleri kısa süre içerisinde hissedebilir. Kurdukları iletişimin yalnızca insanlar ile olmaması, tüm canlılar ile iletişim içerisinde olmaları ise bu hislerini kuvvetlendirir. Ancak bu aşamada kedilerin diğer tüm canlılardan daha farklı olan tutumlarının olduğunu düşünmek de mantıksız değildir. Birden çok kedinin aynı yerde yaşadığı ortamlarda içlerinden biri uzun bir hastalık süreci geçirdiğinde, ölümünün diğer kedileri üzmediği düşünülüyor. Bunun sebebi ise hastalık süreci boyunca diğer kedilerin kendilerini bu duruma alıştırmış olması olarak biliniyor. 

Ancak kedilerin herhangi bir canlı için yas tutmadığını söylemek kesinlikle yanlış olacaktır. Bu aşamada üzgün hissetmenin, mutlu hissetmek kadar doğal olduğunu ve hisler tüm canlılar için olduğunu unutmamak gerekir. Kedilerin dramatik bir ruh hali içerisinde olarak, yas tutmalarını engellemek, onlara herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Duygularını bastırmak yalnızca insanlar için değil, tüm canlılar için kesinlikle önerilmeyen bir davranıştır. Kedilerin yakınlarında olan bir canlının ölümünü kabul edebilmesi için ise, ölümü anlaması gerekir. Ölen canlının bedeni ile karşılana kedilerin ölümü anladıkları ve bu sayede yas sürecini en az hasarla atlattıkları bilinmektedir. 

Kedilerde Yas Üç Aşamada Gözleniyor

Kediler yas tutar mı sorusuna, kaybettikleri bir canlının ardından yas tuttukları şeklinde yanıt vermek mümkün olmaktadır. Ancak kedilerin tuttukları yas süreci diğer pek çok canlıya göre oldukça farklı şekilde gerçekleşiyor. 3 farklı aşama ile yas süreçlerini yaşayan kedilerin, ilk aşamaları kaybettikleri canlıyı aramak ile başlıyor. Eğer onlara yakın olan bir canlıyı kaybettiler ve cansız bedeni ile karşılaşmadılarsa, ev içerisinde saklandıklarını düşünerek onu aramaya çalışıyorlar. Yasın ilk aşaması olan bu davranışları ise 2 haftaya kadar sürebiliyor. 

Bu sürecin ardından kediler yaslarında ikinci aşamaya geçiyorlar. İkinci aşamada kendilerini çok daha pasif hale getiren kediler, eskiye oranla çok daha sessiz ve hareketsiz davranıyorlar. Sosyalleşme ya da oyun oynama isteklerinin en düşük seviyede olduğu bu süreç boyunca saklanma eğiliminde oldukları görülüyor. Bazı durumlarda kedilerin bu aşamada depresyona girdikleri de görülüyor. Son olarak üçüncü aşama olarak adlandırılan süreçte ise karakterlerinde belirli değişiklikler yaşıyorlar. Sevdiği bir canlıyı kaybeden kedilerin değişen alışkanlıkları ve tavırları, bu süreçte sahipleri tarafından gözlenebiliyor. 

Yas Tutan Kediye Nasıl Yardımcı Olunur?

Kediler yas tutar mı sorusu kadar, yas tutan kedilere nasıl yaklaşılacağı da önemlidir ve araştırılması gerekir. Üzüntü içinde olmak ya da yas tutmak tüm canlılar için oldukça zor bir süreçtir. Kedinize bu süreçte eskisi gibi hissettirmeniz, alışkanlıklarını değiştirmemeniz önemlidir. Onunla her zamanki gibi ilgilenmeniz ve hayatın eskisi gibi sürdüğünü hissettirmeniz, bu süreci daha kolay atlatabilmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.