Kediler Neden Musluktan Su İçerler?  

Kediler neden musluktan su içerler sorusu, pek çok kedi sahibinin bu durumu gözlemesi dolayısıyla merak duyulmasına neden olan bir konudur. Kedilerin musluktan su içmesi alışkanlıkları ile ilgili olsa da, bu durum bazı zamanlarda su kaplarından uzaklaşmalarına neden olabilir. Böyle durumlarda pek çok kedi sahibi kedilerinin susuz kalmasını engellemek adına musluktan su içme alışkanlıklarından uzaklaştırmak ister. Ancak kedilerin edindikleri bir alışkanlıktan vazgeçmelerinin hiç kolay olmadığını göz ardı etmemek gerekir.   

 
Kedilerin Musluktan Su İçmesinin Sebepleri  

Musluktan su içmek pek çok kedinin gerçekleştirdiği bir davranıştır. Gerçekleştirdikleri bu davranışlarının sebebini tek bir yanıt ile anlatmak mümkün değildir. Kedilerin davranışlarının ve alışkanlıklarının altında pek çok farklı sebep bulunur. Su kaplarında su bulunmasına rağmen, musluktan su içmeyi tercih eden kedilerin bu davranışlarının sebebi ise sahipleri tarafından araştırılmaktadır.  

 
Kedilerin su kabındaki suya ilgi göstermiyor olmasının sebebi kaplarında taze su olmaması olabilir. Kedilerin kaplarındaki suyun kirlenmeye ya da bayatlamaya karşı belirli aralıklarla değiştirilmesi gerekir. Eğer kediniz musluk suyuna ilgi gösteriyorsa su kabını temiz tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir. Musluk suyunu tercih etmelerinin sebepleri arasında bulunan bir diğer etken ise, suyun musluktan akarken çıkardığı ses bulunmaktadır. Kediler için rahatlatıcı ve keyifli olan su sesi, musluktan su içmekten hoşlanmalarını sağlar.  

 
Kedilerin zaman zaman suya görerek değil, işiterek yaklaşması da musluk açıldığında su içmeye çalışmalarına neden olabilir. Kedilerin pek çoğu için eğlenceli bir oyun olan musluktan su içme durumunda, suya patileri ile müdahale ederek oyun oynarlar. Kediler neden musluktan su içerler sorusuna verilebilecek başka bir cevap ise, bıyıklarının su kabına değmesinden hoşlanmıyor olmalarıdır. Oldukça hassas olan bıyıkları suya değdiğinde duydukları rahatsızlık, kedilerin su kabından su içmeyi tercih etmemesine neden olabilir.  

 
Kedilerin Musluktan Su İçmesi Engellemek İçin Yapılacaklar 

Eğer kediniz yalnızca siz varken musluktan su içiyor, yalnız olduğu zamanlarda su kabından su tüketimini gerçekleştiriyor ise bu durum gayet doğaldır. Kedilerin su kabının her zaman temiz su ile dolu olması ve sık sık değiştirilmesine dikkat edilmesi. Çünkü siz evdeyken su kabından içtiğine tanıklık etmeseniz bile, susadığında kabından su içecektir. Evde olduğunuz zamanlarda ise musluktan su içmesine izin vermek kediler için hem ödül olacak hem de beraber keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Ancak kediniz yalnızca musluktan su içiyor, su kabından içmiyorsa bu durumda su kabını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Su kabını metal, seramik veya cam bir kap ile değiştirerek kedinizin kaptan su içmesini sağlayacak ve aynı zamanda sağlıklı bir değişim olacaktır. Diğer bir yandan ise otomatik su şelalesi olan su kaplarından alabilirsiniz. Bunlar sayesinde kediniz kendisini doğada gibi hissedecek ve rahatça su içebilecektir. 

 
Değiştirdiğiniz su kabını mama kabının yanına koymaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu durumda kediler mama yedikten sonra su içmeye yönelir. Fakat su kabının yerinin çok sık aralıklarla değiştirmeniz önerilmemektedir. Kediler için satılan su pınarları da kedilerin musluktan su içmesini engelleyecek bir alternatif olacaktır. Elektrik ile çalışan su pınarlarını güvenli bir yere yerleştirerek, kedinizin akan suya ulaşmasını sağlayarak, susuz kalmalarını engelleyebilirsiniz. Kediler neden musluktan su içerler sorusunun pek çok farklı cevabı bulunsa da, bu durumu engellemek adına uygulanacak yöntemler ile kedilerinizin susuz kalmasını engellemeniz mümkündür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.