Yaşlı Kedi Beslenmesi

Kedilerin yaşam döngülerinde bulunan yaşlılık oldukça doğaldır, ancak pek çok kedi sahibi yaşlı kedi beslenmesi hakkında endişe duyar. Kedilerin de insanlar gibi yaşlandıkları dönemlerde gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde oldukları gibi yaşamaları beklenmemelidir. Hayatlarının ileri ve son dönemleri olan yaşlılık dönemlerinde sahipleri tarafından daha fazla ilgi görmeleri gerekir. Bu dönem ile birlikte hayatlarının daha sakin bir dönemine giren kediler, daha farklı ihtiyaçlar duymaya başlar. 

Yaşlı Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kediler hayatlarında 10 yılı tamamlamış olmaları ile birlikte yaşlılık dönemlerine girerler. Bu evreden sonra daha farklı istek ve ihtiyaçlar duymaya başladıkları bilinir. Yaşlılık neredeyse tüm canlılar için yetişkinlikten çok daha sakin geçmesi gereken bir dönemdir. Bu sebeple kediler de yaşlılık süreçlerini daha az aktivite yapıp, daha çok dinlenerek geçirirler. 

Ancak kedilerin sağlık problemleri ile en sık şekilde karşılaştıkları dönemler arasında yaşlılık dönemleri bulunur. Aktiviteleri azalan ve günlerinin oldukça büyük bir bölümünü uyuyarak geçiren kediler, çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabilir. Sağlık problemlerinin yaşanmaması adına dikkat edilmesi gereken en önemli etken ise beslenmedir. Beslenmenin doğru ve yaşlarına uygun şekilde gerçekleşmesi, pek çok sağlık probleminin önüne geçmektedir. 

Kedilerin hayatlarında çeşitli dönemler bulunur ve bu dönemler doğal döngü ile gerçekleşir. Yaşıyor oldukları tüm dönemler içerisinde, beslenmeye en çok dikkat edilmesi gereken iki dönem ise yavru ve yaşlı oldukları dönemdir. Nasıl ki yavru kediler gelişip, büyüyebilmek adına beslenmelerinin titizlikle yapılmasına ihtiyaç duyuyorlarsa, kedilerde sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek için buna ihtiyaç duyar. Kediler yaşlılık dönemlerinde gerekli vitamin ve mineralleri almadıkları taktirde kemiklerinde güçsüzleşme başta olmak üzere, pek çok problem ile karşı karşıya kalırlar. 

Yaşlı Kedilerde Mama Seçimi

Yaşlı kedi beslenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken ilk etken yaşlı kediler için özel olarak üretilen mamaların kullanılmasıdır. Yaşlı kediler, hayatlarının bu döneminde eskisine nazaran çok daha hareketsiz oldukları için daha az kalori ile beslenmeleri gerekir. Gençlik dönemlerinde aldıkları kaloriler ile beslenmeleri ancak hareketsizlik sebebiyle bu kalorileri yakamıyor olmaları, kedilerin obezite olmasına neden olabilir. Kedilerde normalin üstünde kiloda olma problemi olarak bilinen obezite, pek çok hastalığa neden olması sebebiyle çok dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kediler için özel olarak üretilen mamaların kalorilerinin çok daha düşük olması, kedilerin kilo alımlarını dengeli olmasını sağlayacak ve kontrol altında tutacaktır. 

Kedilere hayat boyu kuru mama verilmesi gerektiği önerilir. Kuru mama içerisinde bulunan bileşenlerin besin değerleri sayesinde kedilerin sağlıklı bir hayat yaşamalarında büyük bir rol oynar. Kuru kedi mamaları kedilerin yaşam döngülerinde ihtiyaç duyabileceği etkenlere göre özel olarak hazırlanmaktadır. Kedilere kuru mamanın yanında bazı dönemlerde yaş mama da verilebilir. Dolayısıyla yaşlı kedilerin de dönem dönem yaş mama yemelerinde herhangi bir sakınca yoktur. 

Yaşlı kedi beslenmesi konusunu araştıran kişiler, yaşlı kedilerde su tüketiminin önemini de görmektedir. Su tüketimi kediler için her yaşta ve her dönemde büyük bir öneme sahip olsa da, özellikle yaşlı kediler için çok daha önemlidir. Bunun sebebi ise kedilerin yaşlılık dönemlerinde sıklıkla yaşadıkları böbrek yetmezliği probleminin yetersiz su tüketimi sebebiyle olmasıdır. Kedinizin su tüketimini arttırmak için kuru mamasını su ile karıştırabilir ya da yaş mama vererek kontrol altında tutmaya çalışabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.