Kedilerde Anksiyete Problemi

Kedilerde anksiyete problemi çeşitli sebepler dolayısıyla meydana gelebilen ve yaşandığında fiziksel ve ruhsal hasarlar bırakan bir hastalıktır. Psikolojik hastalıklar arasında bulunan anksiyete kedilerinde en sık yaşadıkları problemlerden biri olarak bilinir. Çeşitli etkenler dolayısıyla yaşanan anksiyete problemi çözülmediğinde çok daha ciddi sorunlara yol açabileceği gibi, fiziksel zarar görmelerine de neden olabilir. 

Kedilerde Anksiyete Belirtileri 

Kaygı bozukluğu olarak da adlandırılan anksiyete kediler de dahil olmak üzere neredeyse tüm canlıların en sık karşılaştıkları psikolojik problemler arasında gelir. Doğal ortamlarından ayrılan kedilerin ise diğer kedilerden daha yoğun şekilde anksiyete yaşadıkları bilinir. 

Kedilerde anksiyete belirtileri, her kedi için farklı şekilde görülebilir. Farklı karakterlere ve farklı yaşam tarzlarına sahip olan kedilerin anksiyete yaşadıklarını anlamayı sağlayan çeşitli belirtileri gözlemlemek mümkündür. Kedilerin yaşadıkları psikolojik bir hastalık olan anksiyetenin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yemek yemeye karşı isteksizlik ve buna bağlı olarak kilo kaybı, 
  • Koltuk ya da yatak gibi mobilyaların altına saklanmak ve vaktinin çoğunu bu bölgelerde geçirmek,
  • Hareketsizlik, egzersiz yapmaya karşı duyulan isteksizlik,
  • Kendine ve etrafındakilere zarar vermesine sebep olan saldırgan hareketler,
  • Kendini yalamayı bırakması,
  • Sindirim sorunları,
  • Sürekli titremesi, 
  • Kolay şekilde hastalanması, 
  • Eve gelen herkesten kaçması. 

Eğer kedinizde bu belirtilerden biri veya birkaçı varsa kediniz anksiyete yaşıyor olabilir. Anksiyetenin tedavi edilebilmesi için öncelikle neden kaynaklandığını bulmak gerekir. 

Kedilerin Kaygı Yaşamasının Nedenleri 

Kedilerde anksiyete problemi yaşanmasına neden olabilecek pek çok etken bulunur. Kedilerin sahipleri tarafından terk edilmesi ya da şiddet görmesi anksiyete yaşamalarına sebep olan en büyük etkendir. Özellikle yavru olduğu dönemde yeteri kadar sakinleşmemiş kedilerde hayatlarının ilerleyen dönemlerinde sosyal anksiyete adı verilen problem ile karşı karşıya kalabilir. Sosyalleşme esnasında yaşanan yoğun tedirginliğe sebep olan bu hastalık, kedilerin fiziksel olarak da bağışıklıklarının düşmesine sebep olur. Kedilerin bağışıklıkları düştüğünde ise hastalıklara çok daha müsait hale gelirler. 

Kedilerin anksiyete yaşamasına neden olan etkenlerin arasında düzenlerinin bozulması da bulunur. Taşınma ya da evdeki eşyaların değişmesi kedilerin düzenlerini bozacağı için kaygı bozukluğu yaşamalarına neden olabilir. Yaşadıkları eve yeni bir kedinin ya da yeni bir insanın gelmesi de anksiyete nedenleri arasında bulunur. Hayatlarının önceki dönemlerinde travma yaşayan kedilerde ise anksiyetenin çok daha yoğun şekilde görüldüğü bilinmektedir.

Anksiyete tedavi edilebilen bir hastalıktır. Eğer kedinizde anksiyete yaşıyor olabileceğine dair belirtiler görüyorsanız vakit kaybetmeden veteriner hekime götürmeniz gerekir. Veteriner hekim çeşitli muayeneler ile kedinize teşhis koyacak ardından uygun gördüğü tedaviye başlayacaktır. 

Anksiyete Yaşayan Kedilere Nasıl Yaklaşmak Gerekir?

Kedilerin anksiyete problemleri için gerekli tedavi veteriner hekim ile birlikte planlanmalıdır. Ancak tedavi sürecinde hayatınızda yapacağınız birkaç değişiklik kedinizin kendini çok daha iyi hissetmesini sağlayabilir. 

Eğer kediniz anksiyete yaşıyorsa bu süreçte ona karşı çok daha sabırlı olmanız gerekir. Yaşadığı problemin onun elinde olmayan bir hastalık olduğunu unutmamalısınız. Kediniz belirli bir kaynaktan ötürü yoğun stres altındaysa bu stres kaynağını bulup, ortadan kaldırmanız gerekir. Birlikte yapacağınız egzersiz ve oynayacağınız oyunların sayısını arttırmak da kedilerde anksiyete problemi ile savaşan birer yöntem olacaktır. Eğer bu süreçte kediniz saklanıyor ve tek başına vakit geçirmek istiyorsa, ona bu imkanı sunmalısınız. Kedi ağacı ya da kedi evi alarak kendine ait bir yeri olmasını sağlamanız, kedinizin çok daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Pek çok doğal yağ kedileri sakinleştirmek adına etkilidir. Bu aşamada veterinerinize danışarak alacağınız birkaç doğal yağ, tedavi amacıyla kullanılabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.