Kedilere Eğitim Nasıl Verilir?

Patili dostlarımızın eğitim süreci her şeyden önemlidir. İlk olarak köpeklerle kediler arasındaki en büyük farklardan biri olan eğitim sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı faktörler de söz konusudur. Örneğin köpekler daha kısa sürede eğitime uyum sağlar, tuvalet eğitimi alabilir ve talimatları yerine getirir. Ancak kedilerin tuvalete çıkması ve diğer eğitim süreçleri biraz zor gibi görünse de pratik bir şekilde eğitim verebileceğinizi unutmayın. 

Kedilerin eğitim sürecinde bilmeniz gereken ilk şey, onların seslere karşı aşırı duyarlı olduklarıdır. Sesleri kullanarak işaretlerinize yanıt verebilen kediler ayrıca yol bulmak için de seslerden faydalanmaktadır. Ayrıca patili dostlarımıza eğitim boyunca ödül maması vererek bu süreci başarılı bir şekilde yönetmeye devam edebilirsiniz. Eğitimde ses çıkarabilir, kedinize komutlar verebilir ve ses komutları verirken aranızdaki mesafeyi artırarak kedinizi yeni sürece alıştırabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere kedilere eğitim nasıl verilir, kedilerin eğitiminde neler yapılabilir gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kedilerde tuvalet eğitimi biraz sabır isteyen çalışmalardan oluşmaktadır. Kedi kumundan tasarruf etmek isteyenlerin yanı sıra daha temiz bir yaşam alanına kavuşmak isteyenler bu eğitime başvurabilir. Yapmanız gereken ilk şey, tuvaletle bitişik olacak şekilde bir kum kabı yerleştirmektir. Daha sonra yavaş hareketlerle kum kabını klozete yaklaştırabilir ve kedinin tuvalet ihtiyacını bu şekilde karşılamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kediniz tuvalet üzerinde kum kabını kullanmaya başladıktan sonra klozete özel bir aparat geçirerek artık kum kabına gerek duymadan kedinize eğitim vermiş olursunuz.

Kediyi Tasmaya Nasıl Alıştırabilirim?

Kedi tasmaları köpeklerdeki gibi boyun bölgesine değil, kedinin sırtına takılan özel ekipmanlardır. Ancak kediler tasmadan oldukça nefret eder. Çünkü kediler tasmalara alışık olmayan özgürce takılan canlılardır. Evin içinde ya da sevdiği ortamlarda başına buyruk gezen kediyi tasmaya alıştırmak için sabırlı davranmanızda yarar var.

Kediyi tasmaya alıştırmak için yapmanız gereken ilk şey, severek gezdiği alanlara veya mama kabının hemen yanına tasmayı bırakmaktır. Bu sayede kediniz tasmayı benimsemeye başlayacak ve takarken size zorluk çıkarmayacaktır. Ancak ilk defa kedi tasması kullanacaksanız, tasmayı taktıktan sonra kedinizin özgür bir şekilde dolaşmasını sağlamalısınız. Çünkü onların özgürlüğünü kısıtlamak ciddi anlamda strese girmelerine neden olabilir. Tasmayı taktıktan sonra beraber yürüyüşe çıkmalı, birlikte vakit geçirmeli ve elbette ödül mamasını da yanından eksik etmemelisiniz.

Kediye El Sıkışmayı Nasıl Öğretebilirim?

Kedinizin el sıkışmasını istiyorsanız yanınızda bir ödül maması bulundurmalısınız. Yapmanız gerekenler;

  • Kedinizle aynı hizaya gelin.
  • Elinizi yavaşça ona doğru uzatın.
  • Patisiyle elinize dokunana kadar bekleyin.
  • Kediniz bu hareketi yaparken sakin sesler çıkarmaya çalışın.
  • Patisini elinize değdirdiği zaman ‘haydi çak bakalım’, ‘el sıkışalım mı’ gibi komutlar verin.
  • Hareketi birkaç kez tekrarlayın ve ödül mamasını da kedinizle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.