Kediler Neden Yüksek Yerleri Severler

Kediler neden yüksek yerleri severler sorusunu neredeyse her kedi sahibi merak etmektedir. Çünkü evde beslenen her kedi kapının üstü, dolap üstü, perdelerin en üstü gibi yerlere giderek buralarda vakit geçirir. 

Kedilerin Yüksek Bölgelerle Olan İlişkisi

Kediler neden yüksek yerleri severler diye bakıldığında aslında onların iç güdü geçmişini araştırmak gerekir. Kediler bir anda evin içerisinde kaybolabilir. Evin her köşesine bakılsa da genelde yüksek bir rafta ya da dolabın üstünde yatmış bir şekilde bulunması olasıdır. Kedilerin yüksek yerlere gitmesi ve oralarda zaman geçirmesi evrimsel ve davranışsal sebeplerden dolayıdır. Köpekler sadece dünyaya bağlı olan canlılar olduğu için onlarla kıyaslamak bu anlamda zor görülebilir. Küçük ya da büyük köpekler genelde zeminde kendilerini güvende hissettiği yerde olurlar. Kediler ise aslında yüksek yerlerde kendilerini güvende hissederler. Bununla birlikte davranışsal olarak kediler tırmanmayı seven canlılardır. Bunun en temel sebebi ise vahşi doğada yaşamayı daha kolaylaştıran bir davranış olmasından dolayıdır.

Pek çok kedi sahibi yüksek yerlere tırmanan kendisinin kendine zarar verebileceğini düşünebilir. Bu sebeple kedinin daha konforlu hissedebilmesi için güzel bir dikey alan yaratmak gerekebilir. Duvara monte raflar yapılarak bir kedi merdiveni inşa edilebilir. Bununla birlikte en yüksek tepeye de rahat ve konforlu bir yatak alanı oluşturulabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri oluşturulan yüksek yerin pencerelerden uzak durmasıdır. Çünkü kediler pencere dışında dikkatini çeken bir cisimle karşılaştığı zaman ona doğru atlamak isteyebilir. Dışarıda bulunan bir başka kedi ya da kuşun peşinden gitmek isteyebilir.

Kedilerin Yüksek Yerleri Sevmesinin Nedenleri

Kediler neden yüksek yerleri severler sorusunun yanıtı aslında yüksek yerleri sığınak olarak görmeleri denebilir. Yüksek yerlerde avlarını daha kolay bir şekilde izleyebilirler. Bu sebeple vahşi atalarından kalan iç güdüler nedeniyle ev yaşamında da sıklıkla yüksek yerlere tırmanmayı tercih ederler. Kedilerin kendilerini koruma iç güdüsü de yüksek yerlere tırmanmalarının nedenlerden biridir. Kediler ne kadar çok güçlü ve yırtıcı hayvanlar olsa da pek çok düşmanları vardır. Yırtıcı kuşlardan ve diğer yırtıcılardan saklanmak için yüksek yerlere tırmanmayı tercih ederler. 

Bu şekilde kendilerini koruyabildiklerini düşünürler. Ev ortamında yırtıcı bir tehlike olmasa da kediler genelde kendilerini yüksek yerlerde güvende hissederler. Örneğin evde farklı bir evcil hayvan varsa ya da eve misafir geldiyse yüksek yerlere çıkarak kendilerini korumak isterler. Strese girdikleri zaman ya da korktukları zaman da kediler bir anda ortadan kaybolup bir yerlere saklanırlar. Bu yerler genelde yüksek bölgeler olur. Yabancı hayvanları ya da yabancı insanları bir avmış gibi hissettikleri için yukarıdan onları izlemek kediler için daha kolay olur. Bununla birlikte en savunmasız oldukları uyku zamanlarında da yüksek bölgelerde olmayı tercih ederler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.