Kediler Gerçekten Nankör mü?

Pek çok kişi kedileri nankör olarak tanımlamaktadır. Oysa kedilerin nankörlükle uzaktan veya yakından alakası yoktur. Çünkü şimdi sıralayacağımız kedi davranışlarının neden ve sonuç ilişkisini aktaracak ve son kararı da size bırakacağız. Her şeyden önce kediler bizimle vakit geçirmeye bayılan, kendini bizim yanımızda güvende hisseden ve bizi de koruyan şirin canlılardır. İçgüdüsel olarak köpeklere göre farklı davranışlarda bulunsalar da bu durum onların doğası gereği ortaya çıkar. Yani başına buyruk takılmayı seven, özgürlüğüne düşkün ve mutlaka istediğini elde eden kedilerin nankör gibi kötü bir tanımla ifade edilmesi yanlıştır.

Kedi dostlarımız doğada birbirleriyle rekabet halindedir. Bu nedenle içgüdüsel olarak davranması normaldir. İnsanlar bu davranış ve hareketlerine bakarak onlara nankör demektedir. Ayrıca kedileri anormal olarak görülen davranışlarının en önemli nedeni, onların 3000 yıl kadar önce yaşamımıza girmiş olmalarıdır. Köpekler 13 bin yıl önceden yaşamımızda yer aldığı için daha sadık ve güvenilir olarak görülüyor. Bu düşünce de baştan sona yanlıştır, hatalıdır.

Kediler Sahiplerini Takip Eder

Kedilerin nankör olmadığını gösteren ilk davranış, sahiplerini gün içinde takip etmeleridir. Ayrıca sizi gördüğü zaman birden bire hareketleniyorsa, bu durum sizi sevdiğinden dolayıdır. Kedilerin anlık strese girmesi ya da sinirlenmesi elbette hoş olmayan davranışları beraberinde getirebilir. Ancak bu durumlar sonucunda onları nankör olarak tanımlamak, isabetsiz bir karardır.

Kedilerde Mırlama

Her patili sahibi kedi Mırlamasını duymuştur ancak bu ses ile ne demek istediklerini anlamıyor olabilirsiniz. Kediler genelde yumuşak bir şekilde gırlar. Tamamen sevgi göstergesi olan Mırlama sesini duyduğunuzda ona karşı olan ilginizi bir kat daha artırmanızı öneriyoruz.

Kediler Bacaklara Sürtünmeyi Çok Sever

Kediler nankör mü sorusuna verilecek bir diğer yanıt, bacaklarımıza çokça sürtünme istekleridir. Kediler bu hareketiyle de bize olan sevgisini göstermektedir. Bu tür hareketlerine izin vermek aslında onlarla olan bağınızı güçlendirmek anlamına gelir.

Kediler Isırır mı?

Evet kediler sahiplerini yavaşça ısırır. Bu hareket tamamen sevgi gösterisi olarak algılanmalıdır. Yanınızda mutlu olduklarını göstermek için ayrıca kuyruk uçlarına doğru kıvrılmaya da başlarlar.

Son olarak kediniz size dik dik bakıyor, sırtınızın üzerine yatıyor, yüzlerini size sürtüyor ve size hediye getiriyorsa bu hareketler onların nankör olmadığını gösterir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.