Kediler Neden Tüy Döker? Kedi Tüyü Hakkında Bilgiler

Kediler neden tüy döker konusu hayvan severlerin genelde gündeminde olan bir konudur. Özellikle çok fazla tüy döken ya da önceden tüy dökmeyen ve sonradan tüy dökmeye başlayan kediler sahiplerini oldukça endişelendirir. Bunun çok fazla nedeni olduğu için aslında en doğru sebebi bir veteriner hekime kontrolü yaptırılarak öğrenilir. 

Mevsimsel Tüy Dökme

Kedilerin bir anda tüy dökmelerinin sebebi mevsimsel olabilir. Genelde kış aylarından yaza geçerken ya da yaz aylarından kışa geçiş yapılırken tüy dökmeye başlanabilir. Bu döngü dışında herhangi bir anormallik varsa eğer farklı bir durum yüzünden tüy dökme durumu oluşmuş olabilir.

Stres Kaynaklı Tüy Dökme

Kediler pek çok nedenden dolayı stres yapabilir. Rutini seven ve alışmışın dışında gelişen çevresel faktörler kedilerde stres oluşturabilir. Örneğin sahibinin uzun süre gelmemesi, ev değiştirmek, başka canlıların evde yaşamaya başlaması gibi durumlar kedide stresi artırabilir. Stresi artması da onların tüy dökmelerine neden olur.

Beslenme Şeklinden Dolayı Tüy Dökme

Kediler neden tüy döker sorusunun bir diğer yanıtı da beslenme şeklidir. Hatta çoğu zaman beslenme şeklinden dolayı tüy dökmeleri artar. Beslenme alışkanlıklarının bir anda değiştirilmesi, dengesiz bileşenler, ev yemeklerinden fazla yemeye başlama, kedi mamasının bayatlaması, kalitesiz kedi maması kullanma gibi durumlar kedilerin tüylerini fazladan dökebilir. Bu gibi durumlarda kedinin mamasında değişiklik yapmak, protein, vitamin ve minerallerden zengin olan mamaları kullanmak tüy dökülmesini azaltacaktır. Mama değişikliği sırasında eski mamayla biraz karıştırıp yeni mama verilmelidir. Bir anda yeni mamaya geçiş yapılırsa kedilerin tüyleri daha fazla dökülebilir ya da ishal gibi sindirim hastalıklarıyla karşılaşabilirler.

Hastalık Nedeniyle Tüy Dökme

Kedilerde görülen bazı hastalıklar tüy dökmelerini artırabilir. Örneğin kedilerin cildinde yaşayan cilt parazitler bölgesel olarak ya da tüm vücut olarak kedilerin tüylerinin dökülmesine neden olabilir. Tüy dökmenin yanında kedide kaşıntı, kızarıklık gibi yan etkiler de varsa parazit olma ihtimali çok yüksektir ve vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürülerek tedavisinin yaptırılması gerekir. Kanser de kedilerin tüylerini döken bir hastalıktır. Aşırı tüy dükümü uzun süreli olarak gözlemlendiyse kanser habercisi olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da tedavisinin bir an önce yaptırılması gerekmektedir.

Uyku Düzeni

Kediler neden tüy döker konusunun cevaplarından bir diğeri de uyku düzenleridir. Kediler çok hareketli canlılardır. Fakat günün çok büyük bir bölümünde uyuya bilirler. Bu gibi durumlarda kişiler kedinin fazla uyumasını engellemelidir. Çünkü hareketsiz bir yaşama sahip olan ve sürekli olarak uyuyan kedilerin vücudu ve cildi yağlanmaya başlayacaktır. Fazla yağlanma ise çeşitli hastalıkların yanında fazladan tüy dökmeye de neden olur. Aynı zamanda yağlanma tüy döken hastalıklara da yol açar. Bu sebeple kedi sahipleri kedilerine düzenli olarak egzersiz yaptırmalı, oyun oynamalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.